Szopki Bożonarodzeniowe 2013 - część I

Zbliża się czas kiedy w wielu miejscach będziemy mogli podziwiać Szopki Bożonarodzeniowe, które upamiętniają radosny czas narodzin Jezusa - to łączy wszystkie szopki na całym świecie. Pięknych i niepowtarzalnych szopek (a właściwie betlejek) na terenie województwa śląskiego możemy znaleźć tak wiele, że tworząc ten wpis nie byłam pewna czy kiedyś go skończę, dlatego podzieliłam go na dwie części. Znalazłam szopki ruchome i nieruchome, przedstawiające stajnię betlejemską w miniaturze lub składające się z figur naturalnych rozmiarów, a także wiele takich, w których możemy spotkać żywe zwierzęta, a czasem nawet ludzi, a to wszystko zarówno w dużych kościołach, jak i małych miejscowościach. Mamy nadzieję wziąć długi oddech po świątecznym zabieganiu i odwiedzić kilka szopek z naszej listy. A oto i ona:

1.
BIERUŃ - Parafia św. Bartłomieja Apostoła

Tradycja bieruńskiej szopki ma już ponad pół wieku. W parafii św. Bartłomieja Apostoła (Bieruń, ul. Krakowska 3) możemy oglądać ruchomą szopkę o powierzchni 40m2 z górującą nad nią 6,5 metrową malowaną panoramą Jerozolimy. Szopka zachwyca wielkością, ilością i różnorodnością figur i przedstawionych scen. 
 
Fot. www.encyklo.pl

Zbudowana jest z ponad 100 figur, w większości ruchomych, począwszy od postaci Świętej Rodziny, pasterzy, Mędrów ze Wschodu i innych, o których mówi tradycja, przez związane z zawodami (górnicy, kowale, pszczelarze, drwale, pasterze), stanami (świeccy, kapłani, siostry zakonne), aż po współczesne postaci (papież Jan Paweł II czy ks. Jerzy Popiełuszko) oraz osoby związane z Bieruniem. Nie brakuje tu również zwierząt i roślin. Co roku pojawiają się nowe elementy i postacie.

Szopkę w Bieruniu można oglądać najdłużej, bo od Świąt Bożego Narodzenia aż do 14 lutego. Czy w tym roku będą nowe elementy? Najlepiej przyjechać i zobaczyć.

2.
CHORZÓW: Śląski Ogród Zoologiczny

W tym roku śląskie zoo przygotowuje Szopkę Bożonarodzeniową już po raz piąty.
Będzie ją można obejrzeć w okresie od 20 grudnia do 6 stycznia (z wyjątkiem Wigilii oraz Sylwestra) od godziny 9:00 do 16:00
 
Fot. Śląski Ogród Zoologiczny

W drewnianej stajence, zlokalizowanej jak zwykle naprzeciwko pawilonu dydaktycznego, zobaczymy Świętą Rodzinę w towarzystwie Trzech Króli oraz żywych zwierząt – w tej roli tradycyjnie już wystąpią mieszkańcy zoo, w tym osiołki i owieczki. Dodatkową atrakcją będzie w tym czasie promocyjna cena biletów wstępu do zoo dla dzieci i dorosłych w wysokości jedynie 3 zł od osoby.

Fot. Śląski Ogród Zoologiczny

Chorzowskie zoo przygotowało dla swoich gości noworoczną niespodziankę. Z dniem 1 stycznia wchodzi w życie nowy cennik biletów wstępu do ogrodu, zgodnie z którym, w okresie od listopada do marca, będzie można odwiedzić zoo za jedyne 10 zł (bilet normalny) lub 5 zł (bilet ulgowy). Poza sezonem, tańsze będą także bilety rodzinne, które kupimy już za 25 zł.

3.  
KATOWICE (Panewniki) - Bazylika Franciszkanów

Panewnicko Betlyjka jest jedną z największych w Europie szopek ołtarzowych, obecnie rozmiar całego żłóbka w Bazylice to 18 m wysokości, 32 m szerokości i 600m2 powierzchni. Zajmuje ona całe prezbiterium i 2 nawy boczne tworząc tryptyk. 

Fot. Parafia św. Ludwika w Katowicach

Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 130 różnych figur drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej (w tym również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne). Najstarsze figury (pastuszek i kobieta z dzbanem), według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat. Figury są różnej wysokości aż do 150 cm. Ponadto wykorzystuje się tu setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych.

Fot. Parafia św. Ludwika w Katowicach

W lewej nawie panewnickiej szopki umieszczono w tym roku papieża Franciszka - dzieło rzemieślników teatralnych z pracowni Teatru Ateneum w Katowicach.

Fot. www.facebook.com/ateneumkatowice

Poza szopką w ołtarzu Bazyliki warto odwiedzić także szopkę ruchomą (z boku kościoła - w pomieszczeniach klasztornych) i żywą (w ogrodzie klasztornym). 
W szopce ruchomej poruszają się figury ważnych postaci z historii Kościoła i Polski, jest tu m.in. św. Franciszek z Asyżu, św. Antoni, bł. Matka Teresa z Kalkuty i bł. Jan Paweł II oraz św. Jadwiga Królowa, Jan III Sobieski czy Mieszko I. W ekspozycji przy ruchomej szopce można przy okazji także zobaczyć piękną i bogatą kolekcję stajenek, są tu stajenki śląskie i z krajów misyjnych.


Szopkę w Bazylice można odwiedzać codziennie w godzinach otwarcia kościoła od 5:30 do 19:30. Ruchomy i żywy żłóbek od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30 - 18:30, w niedzielę od godz. 8:30 do 19:30. 


O szopce w Panewnikach możecie przeczytać także na zaprzyjaźnionym blogu Hani: Największa szopka w Europie!


Idąc do żywej szopki warto wstąpić do Herbarium Św. Franciszka, czyli sklepu zielarsko-medycznego, gdzie można kupić m.in. zioła (wybór jest naprawdę ogromny) lub napić się zdrowego naparu na miejscu. Herbarium jest czynne codziennie od godz. 10:00 do 16:00.

Odwiedzający panewnicką szopkę mogą ogrzać się i odpocząć w Kawiarence w Domu Parafialnym (można tu kupić gorące i zimne napoje). Kawiarenka jest czynna od poniedziałku do soboty od 14:00 do 17:00, w niedzielę od 10:30 do 17:00.


Szopkę w Katowicach-Panewnikach (ul. Panewnicka 76) można odwiedzać do 2 lutego.

4. 
Szopka na rynku w MIKOŁOWIE

Szopka na rynku naszego miasta także może się podobać. Są w niej piękne figury naturalnej wielkości: Święta Rodzina, pastuszkowie, trzej królowie, aniołowie, a także owieczki i dużo słomy. Szopka stoi zawsze w towarzystwie dużej choinki. Atrakcją dla dzieci jest to, że można podejść bardzo blisko żłóbka z małym Jezusem.

Przy szopce na mikołowskim rynku - 23.12.2012

W tym roku szopka stanęła na miejscu fontanny

W poprzednich latach po zmroku fontanna "działała" w świetlnej zimowej odsłonie. 


 
5.
PSZCZYNA - Żywa szopka w Zagrodzie Żubrów

Jak co roku w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie (ul. Żorska 5) zostanie otwarta żywa szopka, której atrakcją oczywiście będą żywe zwierzęta, w Zagrodzie przecież i na co dzień ich nie brakuje. W pokrytej choiną szopie staną figury św. Rodziny, trzech Króli, pasterza oraz aniołów. Każdy zwiedzający będzie mógł podejść blisko do żłobka i oddać cześć Nowonarodzonemu Dzieciątku. Będzie tu można także posłuchać kolęd i pastorałek.
 
Fot. Zagroda Żubrów w Pszczynie

Wśród zwierząt zobaczymy koziołki, baranki i osiołki. Tuż obok w zagrodach będą i inni mieszkańcy: żubry, jelenie, daniele, muflony i dziki. Zagroda Żubrów zaprasza do odwiedzenia szopki już od 21 grudnia. W okresie Świąt Bożego Narodzenia czynna będzie w następujących godzinach:
21-23 grudnia od 9:00 do 16:00
24 grudnia od 9:00 do 13:00
26-30 grudnia od 9:00 do 16:00 
31 grudnia od 9:00 do 13:00
25 grudnia i 1 stycznia Zagroda będzie nieczynna

Od 21 grudnia to końca tego roku wejście dla dzieci do lat 16 kosztuje tylko 1 zł.
6.
RUDA ŚLĄSKA (Halemba) - Parafia M.B. Różańcowej 

Kolejną ruchomą szopkę można znaleźć w Halembie w parafii M.B. Różańcowej (ul. 1 Maja 36). Dzieciątko, które znalazło się parafialnej szopce jest naturalnej wielkości figurką sprowadzoną z Ziemi Świętej. Szopkę można oglądać od 25 grudnia do 2 lutego, w soboty o godz. 15:00, 15:30, 16:00 i 16:30 oraz w niedziele o godz. 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00.

Fot. Parafia M.B. Różańcowej w Rudzie Śl. Halembie

Fot. Parafia M.B. Różańcowej w Rudzie Śl. Halembie

Fot. Parafia M.B. Różańcowej w Rudzie Śl. Halembie

 7. 
RUDA ŚLĄSKA (Bykowina) - Parafia św. Barbary 

Szopka w Bykowinie jest osadzona w śląskich realiach, w których nie brak lokalnych akcentów i miejsc znanych z ulic Rudy Śląskiej. W panoramie długości prawie 20 metrów znajdziemy m.in. makietę familoków z osiedla w Nowym Bytomiu, makiety szybów kopalnianych "Maciej" i "Nowy Wirek" oraz imitację kopalnianego chodnika z rzeźbą górnika, model huty "Pokój" i hutnika, miniaturę kościoła w Kochłowicach, model drewnianej chałupy z XIX w. (przeniesionej z Bykowiny do Skansenu w Chorzowie) , a także drewniany młyn i wiatrak oraz dzwonnicę, w której anioł porusza dzwoneczkiem. Całość uzupełniają postacie w strojach ludowych. Są tu także zwierzęta: kanarki i ryby w małym stawie. 
 
Fot. Parafia św. Barbary w Rudzie Śląskiej

Tłem tej niezwykłej wystawy jest panorama południowych dzielnic Rudy Śląskiej wykonana ze zdjęć. 

Fot. Parafia św. Barbary w Rudzie Śląskiej

Taką koncepcję, a także wykonanie wszystkich elementów szopki zawdzięczamy Janowi Noparlikowi - emerytowanemu górnikowi kopalni "Nowy Wirek".

Fot. Parafia św. Barbary w Rudzie Śląskiej

Szopkę można oglądać od Świąt Bożego Narodzenia do 2 lutego w parafii św. Barbary w Bykowinie (ul. Górnośląska 31) w godzinach otwarcia kościoła (od rana do godz. 19:00). 

*
XVII edycja konkursu na Śląską Szopkę Bożonarodzeniową
w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej

Nie tylko w rudzkich kościołach możemy podziwiać bożonarodzeniowe stajenki. 19 grudnia w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej (ul. Wolności 26) nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy "Śląskie Szopki Bożonarodzeniowe". Prace konkursowe dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i prace wykonane rodzinnie można będzie oglądać od 19 grudnia do 2 lutego we wtorki, czwartki i piątki w godz. 9:00-15:00, w środy od godz. 9:00 do 17:00 i w niedziele od godz. 13:00 do 18:00.

Fot. Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej

Konkursowe szopki miały być wykonane ręcznie, a w swojej treści łączyć tradycję Bożego Narodzenia z tradycją Górnego Śląska. Technika wykonania dowolna, jednak stajenki nie mogły zawierać gotowych elementów dostępnych w handlu.

8.
TYCHY (Paprocany) - Parafia św. Franciszka i św. Klary

Franciszkanie już po raz dwunasty zapraszają do tyskiej żywej szopki czyli małego Betlejem w małym Asyżu w murach budującego się kościoła (Tychy, ul. Paprocańska 90). Szopkę będziemy mogli oglądać od 25 grudnia do 6 stycznia. 


W szopce zamieszkają osioł, kuce, kozy, owce duże i małe, króliki oraz ptaki: gołębie, bażanty i gęsi czarne. W godzinach popołudniowych (od godz. 16:00 do 20:00) na odwiedzających czekać będzie stoisko gastronomiczne oraz ognisko. Dodatkowo franciszkanie zapraszają do wspólnego kolędowania, a szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej parafii.


*
Zapraszam także do przeczytania drugiej części wpisu:

Komentarze

 1. Wspaniały spis szopek gdzie można pojechać i coś ciekawego zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Krakowie warto zaglądnąć też do Bernardynów - jest tam niesamowita ruchoma szopka. A u Franciszkanów, pod Oknem Papieskim spotkamy żywą szopkę :) Fantastyczne zestawienie! Dziękujemy i skorzystamy na 100% :) Pozdrawiam - Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Chyba muszę pomyśleć o jeszcze jednej (małopolskiej) części wpisu...

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to