Szopki Bożonarodzeniowe 2013 - część II

Pierwsza część wpisu o Szopkach Bożonarodzeniowych znajduje się tutaj. Dzisiaj część druga. Listy tej nie uważam za zamkniętą, jeśli uważacie, że jakieś inne znane Wam miejsce powinno ją uzupełnić, to chętnie dodam jeszcze coś do listy. 

9.
STRUMIEŃ - Parafia św. Barbary

Strumieńskie Betlejem - taką nazwę nosi największa żywa szopka w naszym regionie, w tym roku już po raz siódmy powstaje ona rękami miejscowych parafian i co roku cieszy się odwiedzinami tysięcy gości ze Śląska, Małopolski i innych części kraju - statystyki mówią nawet o 100 tysiącach odwiedzających. O zgromadzony zwierzyniec także dbają parafianie: karmią zwierzęta zgodnie z jadłospisem, poją i sprzątają. 

Fot. Parafia św. Barbary w Strumieniu

Fot. Parafia św. Barbary w Strumieniu

Fot. Parafia św. Barbary w Strumieniu

Do tej pory w różnych latach szopę zamieszkiwały strusie, zebry, krowy szkockie, alpaki, daniele, lamy, muflon, sarny, osiołki, kucyki, konie, barany, owce (także górskie z fantazyjnymi rogami) świnki wietnamskie, króliki i szczególnie chętnie odwiedzany wielbłąd o imieniu Czesio (jest także w tym roku) oraz różne gatunki ptaków - ozdobne kury, bażanty, gęsi, papugi, przepiórki, perliczki, gołębie i pawie - lista naprawdę imponująca.
 
Fot. Parafia św. Barbary w Strumieniu
Fot. Parafia św. Barbary w Strumieniu

Szopkę można oglądać od niedzieli 22 grudnia do niedzieli 12 stycznia w godzinach od 8:00 do 21:00. Aktualne informacje (m.in. zdjęcia z budowy, plan kolędowania i jasełek) można znaleźć na stronie internetowej parafii św. Barbary. Tradycyjnie ostatni dzień żywej szopki zakończy koncert (w tym roku będzie to Zespół Regionalny Koniaków) oraz pokaz sztucznych ogni.

Fot. Parafia św. Barbary w Strumieniu

Co w tym sezonie będzie można zobaczyć i usłyszeć w strumieńskim Betlejem?10.
CZĘSTOCHOWA - JASNA GÓRA 

Choć jasnogórska szopka bożonarodzeniowa oficjalnie otwarta będzie po Pasterce, a odwiedzać ją będzie można od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia, to w jednej z przygotowanych zagród już zamieszkała oślica Amelka - ulubienica dzieci, a po sąsiedzku w drewnianych szałasach obok niej - baran i koza, w klatkach mieszkają już gołębie. Ale jak co roku lokatorów jasnogórskiego Betlejem będzie jeszcze więcej: jest miejsce dla kuców, pawi, owiec i papug.

Fot. www.kuriaczestochowa.pl

Fot. www.kuriaczestochowa.pl

Od 2008 roku żywa szopka powstaje na tzw. fosach jasnogórskich i zajmuje 2,5 tys. metrów kwadratowych. Aby do niej trafić musimy przejść przez bramę graniczącą w wałami jasnogórskimi znajdującą się tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. 
 
Fot. www.kuriaczestochowa.pl

W zeszłym roku nowością były naturalnej wielkości zwierzęta sztuczne, wykonane z włókna szklanego, m.in. słoń, krowy, konie, sarny i jelenie. 

Fot. www.kuriaczestochowa.pl

Czy w tym roku będzie można znowu liczyć na akcenty skłaniające do głębszych przemyśleń, tak jak było w czasie zeszłorocznych Świąt? Oczywiście... W tym roku oprócz Świętej Rodziny, w centralnej części umieszczone zostały twarze świętych i błogosławionych, wśród nich jeden pusty portret z napisem "Miejsce dla Ciebie".
Rok 2012
Fot. www.kuriaczestochowa.pl

Rok 2013
Fot. www.wCzestochowie.pl

Obszerna galeria jasnogórskiej szopki 2013 znajduje się na stronie www.wCzestochowie.pl i na stronie Dziennika Zachodniego.

Szopka będzie otwarta do 4 marca w dni powszednie od godz. 9:00 do 18:00, a w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 20:00. 

11.
GÓRKI WIELKIE - Parafia św. Jana Sarkandra
przy klasztorze ojców franciszkanów

Największa ruchoma szopka w Beskidach powstaje co roku w kościele ojców Franciszkanów w Górkach Wielkich - zajmuje całe prezbiterium. Szopka zostanie uruchomiona w czasie Pasterki kiedy na słowa Gloria ożyje, a gra świateł i kolorystyka dopełnią dzieła.

Fot. www.facebook.com/brenna.gmina

Tłem jest ogromne płótno, na którym namalowane są trzy beskidzkie wsie: Brenna, Górki Wielkie i Pogórze.
 
Fot. www.facebook.com/brenna.gmina

Szopkę można podziwiać do 2 lutego w kościele ojców Franciszkanów w Górkach Wielkich, ul. Zofii Kossak 130.

12. 
MESZNA - Parafia Niepokalanego Serca NMP

Duża plenerowa szopka przy kościele w Mesznej jest wyjątkowa ze względu na osoby autorów - to mieszkańcy miejscowości kilka lat temu wzięli udział w warsztatach, na których każdy mógł spróbować swych sił jako rzeźbiarz. Na tych spotkaniach, pod okiem rzeźbiarza ludowego Stanisława Kwaśnego, powstawały ponad metrowe rzeźby do stajenki.

Fot. Strona internetowa parafii w Mesznej

Słowami Każdy potrafi rzeźbić, tylko jeszcze o tym nie wie Stanisław Kwaśny zaraził swoją pasją tworzenia wiele osób: studentów, emerytów i rencistów, osoby wykształcone, pracujące i bezrobotne... wszystkich połączyła miłość do sztuki ludowej i pracy z dłutem. Do pracy nad rzeźbami włączyli się nawet proboszcz ks. Andrzej Piotrowski i wójt gminy Mieczysław Rączka, który wyrzeźbił górala-muzyka.

Fot. www.grojcowianie.org

Fot. www.grojcowianie.org

Szopkę przy kościele w Mesznej (ul. Sportowa 3) można oglądać do 2 lutego.


13. 
INWAŁD (woj. małopolskie) - Żywa szopka w Mini zoo "Kucyk"

O wizycie w Mini zoo w Inwałdzie pisałam już tutaj. Wiem, że wiele osób w czasie mikołajowo-świąteczno-zimowym odwiedza Park św. Mikołaja w Zatorze, te dwa miejsca znajdują się stosunkowo blisko siebie, więc myślę że warto przy okazji wizyty w Parku św. Mikołaja odwiedzić także zwierzyniec w Inwałdzie.

Fot. Mini zoo "Kucyk" Inwałdzie

Żywą szopkę w Mini zoo (Inwałd, ul. Korcza) będzie można oglądać od 26 grudnia do końca stycznia. W grudniu i styczniu Mini zoo otwarte jest od godz. 10:00 do 16:00. Wstęp płatny: bilet normalny 9 zł, ulgowy 7 zł (dzieci do lat 3 wchodzą za darmo).

Fot. Mini zoo "Kucyk" w Inwałdzie

  
14.   
OLSZTYN k/Częstochowy - Betlejemowo pod strzechą

Olsztyńską ruchomą szopkę zwiedziliśmy w nietypowym terminie, bo w sierpniu tego roku.
Trafić tu nietrudno, kolorowa stuletnia chałupa stojąca niedaleko rynku z daleka przyciąga wzrok. Chałupa i niewielki ogródek składa się na autorską galerię Jana Wewióra - twórcy olsztyńskiej szopki. 


Ruchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez wiele lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ciągle ją rozbudowuje. Postaci zdobiących szopkę jest już ok. 350, większość z nich jest ruchoma, wszystkie dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Wśród figur znaleźć można także postać samego autora, pochylonego nad kawałkiem drewna. Nad poruszającymi się postaciami góruje makieta olsztyńskiego zamku namalowana przez żonę pana Jana - Danutę.


Galeria czynna codziennie przez cały rok w godz. 9.00-17.00. Wstęp płatny 4 zł od osoby (także dzieci). 

Informacje praktyczne: 
* Jeśli jest zamknięte to (podobno) trzeba pukać w okienko. 
* Można patrzeć i podziwiać, ale w chacie nie wolno robić zdjęć (ale skoro zdjęcie potrzebne było na blog to mi jednak udało się uprosić panią Danutę :)
* Dla zwiedzających dostępne są jeszcze "lochy" do których wchodzi się z podwórka, ale odwiedzin tego miejsca nie polecamy bardziej wrażliwym dzieciom, starszych może zainteresować inscenizacja związana z miejscową legendą o Maćku Borkowicu i sławną bitwą olsztyńską.

Izba Twórcza Jana Wewióra
ul. Kühna 1, Olsztyn k/Częstochowy 
tel. 607 41 48 06
 15.
 WOŹNIKI - Szopka na rynku

W okresie świątecznym na rynku w Woźnikach można podziwiać szopkę bożonarodzeniową, która uznawana jest za największą plenerową szopkę na Górnym Śląsku.
 
Fot. www.wozniki.pl

Fot. www.wozniki.pl

Jest Święta Rodzina, trzej królowie, pasterze, owieczki, osiołek i wielbłąd, Herod i palmy, łącznie ok. 30 figur. Z roku na rok szopka zyskuje kolejne elementy, a wszystkie wykonane są z drewna topolowego przez Ryszarda Wysockiego.

Fot. www.wozniki.pl

Fot. www.wozniki.pl

Fot. www.wozniki.pl

16. 
BIELSKO - BIAŁA 
Żywa szopka i mini zoo na "Ranchu pod Strusiem"

Żywą szopkę i mini zoo z licznymi zwierzętami, które znajdują się przy karczmie "Rancho pod Strusiem" (Bielsko-Biała, ul. Zwardońska 141), można zwiedzać codziennie od godz. 13:00 do 20:00 (za wyjątkiem Wigilii), a 25 grudnia w godz. od 14:00 do 21:00. Obowiązują bilety wstępu: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł. 


Fot. Rancho pod Strusiem

Rancho jest miejscem zamieszkania kilkunastu gatunków zwierząt, zobaczyć tu możemy m.in. alpaki, zebry, wielbłądy, osły, lamy, kangury oraz ptaki: strusie, pawie czy perliczki.

Fot. Rancho pod Strusiem

17.
KRAKÓW - Wystawa szopek krakowskich

Na koniec obszerna relacja z pokonkursowej wystawy szopek krakowskich z zaprzyjaźnionego bloga Aveliny: Wystawa pokonkursowa szopek krakowskich.
 
Fot. avelinatravel.blogspot.com

Wystawa trwa do 23 lutego 2014 roku w Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym w Krakowie.

*
Do zobaczenia przy szopce...

Komentarze

  1. Gdy wrócę do domu z świątecznego wyjazdu to dokładnie przestudiuję listę szopek, bo co roku staram się te ciekawe odwiedzać.
    Zdrowych i Wesołych Świąt spędzonych w gronie najbliższych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to