Ruchoma szopka w Bieruniu

Święta, święta, a po świętach wyruszamy na nasz ulubiony zimowy szlak, który łączy ciekawe szopki i betlejki w bliższej i dalszej okolicy. W tym sezonie na początek - Bieruń i jedna z piękniejszych stajenek w naszym regionie. Tradycja bieruńskiej szopki ma już ponad pół wieku. 


W parafii św. Bartłomieja Apostoła (Bieruń, ul. Krakowska 3) możemy oglądać ruchomą szopkę o powierzchni 40m2 z górującą nad nią 6,5 metrową malowaną panoramą Jerozolimy. Szopka zachwyca wielkością, ilością i różnorodnością misternie wykonanych figur i przedstawionych scen. Dla najmłodszych ta rozbudowana scena narodzin Jezusa jest fascynująca i to najmłodsi są tu najczęstszymi gośćmi, a towarzyszący im dorośli z ciekawością wypatrują charakterystycznych postaci.


Szopka zbudowana jest z ponad 100 figur, w większości ruchomych, począwszy od postaci Świętej Rodziny, pasterzy, Mędrców ze Wschodu i innych, o których mówi tradycja, przez związane z zawodami (górnicy, kowale, pszczelarze, drwale, pasterze), stanami (świeccy, kapłani, siostry zakonne), aż po współczesne postaci (św. Jan Paweł II czy ks. Jerzy Popiełuszko) oraz osoby związane z Bieruniem - zobaczymy tu m.in. s. Gonzagę, zakonnicę, która wiele roczników bieruńskich dzieci przygotowywała do komunii. 

Nie brakuje tu również zwierząt i roślin, a wśród nich pierwsze miejsce chłopcy przyznali małpce niestrudzenie wędrującej po palmie w stronę bananów. 
Szopkę w Bieruniu można oglądać najdłużej, bo od świąt Bożego Narodzenia aż do 14 lutego kiedy przypada wspomnienie św. Walentego, który jest patronem miasta. Co roku w szopce pojawiają się nowe elementy. Czy w tym roku znalazło się miejsce na nową postać? Najlepiej przyjechać i zobaczyć :)


Bieruńską ruchomą stajenkę można podziwiać codziennie między mszami św. w godzinach od 7:00 do 17:00.*
Przy okazji polecam miejsca opisywane w poprzednim sezonie:

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to