Wędrujemy... Góra Żar

Góra Żar pięknie położona kryje wiele atrakcji, niektórzy pewnie powiedzą że zbyt wiele, bo góra zagospodarowana jest od podnóże po szczyt, ale jeśli wziąć pod uwagę kryterium "rodzinnej rekreacji" to prawie każdy może tu znaleźć coś dla siebie.
Na szczyt można dostać się kolejką linowo-terenową, rozwiązanie wygodne, ale zbyt szybkie aby nacieszyć oczy wszystkimi widokami, na górze jesteśmy już po niecałych 6 minutach, więc w drugą stronę warto rozważyć inne opcje - albo zejście na własnych nogach, albo wypożyczenie pojazdu monsterroller czyli górskiej hulajnogi (link).
  

Parking przy dolnej stacji kolejki choć jest duży (i płatny), to w dni wolne dość zatłoczony, dlatego im wcześniej wybierzecie się w te strony tym lepiej - kto rano wstaje ten miejsce dostaje.


Kolejka kursuje prawie cały rok, ale miewa przerwy związane z coroczną konserwacją (najczęściej jesienią), więc jeśli zależy Wam na skorzystaniu z tej formy transportu warto przed wyjazdem sprawdzić czy na pewno w tym dniu będzie dział (link).


Bilet w jedną stronę kosztuje 12 zł (normalny) lub 9 zł (ulgowy), w obie strony odpowiednio 17 i 14 zł. Bilety można zakupić w kasie lub biletomacie. Kolejka kursuje cyklem wahadłowym, kiedy jeden wagonik rusza w dół to drugi jedzie w górę - mijają się po drodze.
 

Na górze czeka na nas wspaniała panorama okolicznych górskich szczytów i lśniące w dole Jezioro Międzybrodzkie i Żywieckie.

Przy pięknej pogodzie szczyt góry Żar bywa oblegany przez turystów i paralotniarzy. Jest tłoczno, nawet bardzo :)


Spotkać tu można także wielbicieli nieco mniej ekstremalnych sportów powietrznych - m.in. dyscypliny zwanej puszczaniem samolocików (samolociki można kupić na miejscu ;)


Co jeszcze czeka na nas na szczycie? Oczywiście sklepik z pamiątkami i rękodziełem (i samolocikami :) - warto tu wstąpić. Poza tym gastronomia w postaci pizzerii (link), budki z goframi, lodami, napojami, grillem itp.


Coraz częstszy "element" górskiego krajobrazu czyli zjeżdżalnia typu alpine coaster - ta na górze Żar ma długość 380 m (500 m z podjazdem). Dzieci do lat 8 mogą korzystać z toru tylko pod opieką osoby dorosłej (w praktyce oznacza to konieczność zakupu podwójnego biletu za przejazd).I oczywiście coś najbardziej charakterystycznego dla tej góry - sztuczny zbiornik wodny Elektrowni Porąbka Żar. Samą ukrytą we wnętrzu góry elektrownię można zwiedzać (link).
 

Dla zainteresowanych bardziej ekstremalnym kolarstwem przygotowano rowerowe trasy zjazdowe o dwóch stopniach trudności (link).

Zejście ze szczytu na parking to dłuższy spacer, choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się to aż tak daleko. Dodatkowo bez litości idziemy ciągle z górki i mamy wrażenie, że nigdy nie dojdziemy, a czasem, że się już po prostu... nie zatrzymamy :) Mimo wszystko zachęcam, nie zniechęcam do tego spaceru, warto przetestować hamulce w nogach :)
 


Kiedy już szczęśliwie znajdziecie się z powrotem na dole uważajcie na dodatkowe koszty :) Do wyboru jest jeszcze dodatkowo płatna zjeżdżalnia pontonowa (5 zł za przejazd lub 20 zł za 10 przejazdów) i plac zabaw (25 zł za cały dzień w tym nieograniczone korzystanie ze zjeżdżalni). Ze zjeżdżalni mogą korzystać dzieci powyżej lat 8, a te w wieku od 5 do 8 lat tylko pod czujnym okiem osoby pełnoletniej.

Kolejny przystanek który możecie wybrać to park linowy (link) ukryty w lesie przy dolnej stacji kolejki. Do wyboru są trzy trasy wysokie (dla dzieci od 8 lat, które potrafią sięgnąć ręką na wysokość 170 cm) plus mini park dla dzieci od 3 roku życia. Przejście jednej trasy (dla dzieci do lat 13) to koszt 22 zł, dwóch tras - 38 zł, trzech - 49 zł, od 13 roku życia odpowiednio 27, 43 i 54 zł, za korzystanie z mini parku trzeba zapłacić 15 zł za dziecko. Park linowy jest czynny od maja do września codziennie (od godz. 10:00 do 18:00), w kwietniu i październiku tylko w weekendy.


Jeśli planujecie skorzystać z kilku atrakcji jak wjazd kolejką, park linowy, tor saneczkowy i zjeżdżalnia pontonowa warto rozważyć zakup biletów pakietowych - dostępne są one dla dzieci do lat 8, powyżej lat 8 i jako bilety rodzinne (link).

Na koniec pozostaje nam jeszcze spacer na lotnisko (na którym zawsze coś się dzieje) albo nad Jezioro Międzybrodzkie (najpiękniej jest tu jesienią).

*
Kolej Linowo Terenowa Żar
Polskie Koleje Linowe S.A.

34-312 Międzybrodzie Żywieckie
ul. Górska 21
tel: 33 866 11 36

strona internetowa: www.pkl.pl/gora-zar
facebook: www.facebook.com/PKLGoraZar

Komentarze

  1. Parking to jedna wielka pomyłka w dni wolne, kaźdy parkuje jak mu sie podoba, miedzy autami takie przerwy, ze duzo wiecej osob mogłoby skorzystać, a hamstwo ludzi nie zna granic, mezczyzna gdy stanelam na wolnym miejscu machając mężowi, żeby zaparkowal wjechal we mnie twierdząc ze czeka 15minut. Obsluga nie ma kontroli nad tym co sie dzieje. Sama góra moze i pelna atrakcji ale ceny zabójcze za frytki z 1ziemniaczka nawet nie 100gr 7zl hmm 1kielbaska 12zl, zjazd na torze saneczkowym 10zl dla rodziny z 2dzieci 500zl na 1dzień to mało

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to