Podziemia Kopalni Królowa Luiza

Dziś wrócimy do Parku 12C w Zabrzu, zapewniam Was, że nie po raz ostatni. Tym razem nadszedł czas na zejście do podziemi Kopalni Królowa Luiza. Jest to nowość na turystycznej mapie Śląska, a główną atrakcją tego miejsca jest zlokalizowany w dawnych wyrobiskach podziemny park maszyn górniczych. Miejsce to spodobało nam się tak bardzo, że postanowiłam nie zasnąć dopóki wszystkiego Wam nie pokażę :)


Nie ukrywam, że nasze wrażenia są tak pozytywne, bo pierwszy raz zwiedzaliśmy podziemia będąc grupą trzyosobową i mając przewodnika tylko dla siebie, a to wszystko dlatego, że ktoś umówiony także na tę "naszą" godzinę po prostu się nie pojawił. Zwiedzanie i tak odbywa się tu w niewielkich grupach (od 9 osób), ale na tak wyjątkowe traktowanie jadąc do Zabrza nie liczyliśmy. 


Nie ma tu ani windy, ani szoli, na głębokość ok. 5 m schodzimy łagodnym zejściem na własnych nogach. Nie ma emocji związanych z jazdą w dół. Ma to swój plus - ta kopalnia jest miejscem idealnym do zwiedzania dla osób, które boją się szybkiej kopalnianej jazdy lub mają do tego przeciwwskazania zdrowotne.


Kaski obowiązkowe dla wszystkich, przydają się szczególnie kiedy musimy przejść przez najniższe wyrobisko o wysokości jedynie 90 cm.


Ale po kolei...

Na początku nasz przewodnik prosto i przystępnie opowiada nam o historii kopalni. Wszystkie jego opowieści są ciekawe i zrozumiałe także dla najmłodszych. A to o czym mówi ilustruje praca konkretnej maszyny, a czasem także specjalna multimedialna prezentacja. Bywa tak, że tego o czym mówi przewodnik można spróbować własnoręcznie...Chodząc korytarzami kopalni poznawaliśmy coraz większe maszyny górnicze, od wrębiarki (czyli specjalnej "piły") i struga ścianowego po ogromny kombajn górniczy, wszystkie prezentowały nam się w czasie dość głośnej pracy. 
Jedna ze ścian wydobywczych kopalni - dla odwiedzających wyjątkowe 80 m spaceru szlakiem siłowników hydraulicznych. Na jej końcu znajduje się takie "maleństwo" jak KBW-3RDU, które waży 28 ton i może urabiać węgiel z wydajnością do 10 ton na minutę.
 


Najlepsze na koniec... Bo na koniec odbyliśmy dość długą i zaskakująco szybką przejażdżkę kopalnianą kolejką szynową Karlik, która dostarczyła nam wielu wrażeń.
Co mnie bardzo cieszy chłopcy znali odpowiedzi na niejedno pytanie naszego przewodnika i cieszyli się, że mogą z nim porozmawiać. Nie zaskoczyło to, że jeszcze nie wyszli z powrotem na powierzchnię, a już chcieli wrócić, a na Karlika chętnie kupiliby bilet miesięczny...

 
Polecam Wam to miejsce szczególnie teraz w czasie wakacji, podczas których obowiązuje specjalny wakacyjny cennik (link). Za bilet dla dwójki dzieci i opiekuna zapłacicie 67, dla rodziny 2+2 bilet kosztuje 92 zł. Z tym kuponem (link) uzyskacie 10% rabatu (wykorzystać go trzeba do końca sierpnia). W cenie biletu jest także wejście do strefy naziemnej Parku 12C, o której więcej pisałam tutaj


Na razie na zwiedzanie można umówić się praktycznie z dnia na dzień, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna (tel. 32 271 40 77 czynny codziennie od 8:30 do 21:00).


W podziemiach Kopalni Królowa Luiza przewidziano także specjalne tematyczne programy dla wycieczek szkolnych (link). Warto się z nimi zapoznać jeśli szukacie miejsca na wycieczkę dla grupy dzieci.

Tuż obok Parku 12C znajduje się Park Techniki Wojskowej, otwarty od lipca tego roku (link), który także warto odwiedzić. Nasza relacja z dnia otwartego tutaj.

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa - o ile strefa naziemna Kopalni Królowa Luiza dostępna jest dla wszystkich to do podziemi mogą wejść tylko dzieci powyżej 3 roku życia. Zwiedzanie trwa ok. 1,5 godziny. Zwiedzać podziemia można codziennie od poniedziałku do niedzieli od godz. 8:00 do 20:00.


Dziękujemy bardzo panu Jackowi za pokazanie nam wszystkiego co jest tu ciekawe i opiekę nad nami na kopalnianych chodnikach :)

 
Na koniec, już z parasolem, strefa naziemna na bis. Pierwszy raz byliśmy tutaj w czasie Industriady (link), ale tradycyjnie pozostał niedosyt. Tym razem mimo deszczu i niezbyt letniej temperatury bawiliśmy się tak jak widać na załączonych obrazkach, a wody mieliśmy pod dostatkiem z każdej strony :)
  

Jeśli chcecie jeszcze dłużej pozostać w tym miejscu mam dla Was jeszcze jedną informację. Na terenie Parku 12C została wydzielona specjalna strefa grillowa, z której korzystać może każdy.

*
Park 12C Sztolni Królowa Luiza
ul. Sienkiewicza 43, Zabrze
rezerwacja: tel. 32 271 40 77  czynny codziennie od 8:30 do 21:00

strona internetowa: www.sztolnialuiza.pl
facebook: www.facebook.com/sztolnialuiza

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to