Industriada na Bajtel Grubie

W tym roku pierwszy raz nie mieliśmy problemu z wyborem miejsca, które odwiedzimy w czasie Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki spędziliśmy w Zabrzu gdzie tego dnia otwierano Park 12C Sztolni Królowa Luiza. Atrakcją Parku 12C jest podziemny park maszyn górniczych, który znajduje się w dawnych wyrobiskach Sztolni Królowa Luiza. Drugą ważną częścią jest strefa naziemna, która ze względu na swój edukacyjny charakter przeznaczona jest przede wszystkim dla rodzin z dziećmi i grup szkolnych, które będą odwiedzać to miejsce. W czasie Industriady zwiedziliśmy tylko część naziemną Parku 12C, część podziemną zostawiliśmy sobie na jakiś spokojniejszy czas. Zresztą to co znaleźliśmy na powierzchni zajęło nas i tak na bardzo bardzo długo.

Nasz pierwszy przystanek - wodny świat czyli coś co możemy nazwać wielkim torem wodnym, który prezentuje działanie młyna wodnego, tam, śluz i zaworów oraz najprostszej pompy wodnej - śruby Archimedesa, której obracanie podnosi wodę do górnego zbiornika. Do kompletu znaleźliśmy starą ręczną pompę, której przezroczysta rura umożliwiała obserwację pracy tego prostego urządzenia.

Jest tu także siedmiometrowy wiatrak prosto z amerykańskiej prerii, napędza on prawdziwą pompę, która pompuje wodę z najniższego zagłębienia do szklanego zbiornika u góry. Wodę ze zbiornika można spuszczać do systemu kanałów.Bajtel Gruba była kolejnym hitem tego dnia. Pod tą ciekawą nazwą kryje się plac zabaw - instalacja w formie kopalni. Tutaj dzieci na czas zabawy stają się górnikami obsługującymi ruchome kopalniane urządzenia. Jak w prawdziwej kopalni część urządzeń znajduje się na powierzchni, a część pod ziemią. 


Pod ziemią "węgiel" kamienny ładuje się do wózków za pomocą łopat, później specjalnymi przenośnikami transportuje go do szybu, a stamtąd urządzeniem wyciągowym wyjeżdża on na powierzchnię. Na powierzchni urobek przejmuje ekipa naziemna, która transportuje go dalej, tak że ostatecznie specjalną rurą zsypową trafia on z powrotem pod ziemię i tak w kółko. Komunikacja między górnikami odbywa się za pomocą specjalnych telefonów akustycznych.
Pod ziemią był hałas, kurz i obowiązkowe kaski, a potem oczywiście zmęczenie po szychcie.


Na szczęście zostało nam trochę siły na przejście tajemniczego labiryntu, którego kamienne ściany mają 150 cm wysokości. Przy okazji testowaliśmy zasadę prawej ręki - dotykając cały czas ściany po prawej stronie zawsze trafi się do jednego z trzech wyjść - to prawda.Na terenie Parku jest także stała wystawa plenerowa, która przybliża cztery żywioły - przy tym stanowisku poznawaliśmy zasady działania fontanny słonecznej.


A tu już druga nieco mniejsza kopalnia... piasku ;)Korzystając z tej świątecznej okazji wzięliśmy udział w grze terenowej przygotowanej specjalnie na Industriadę. Łatwo nie było - nie dość, że zadań było sporo, to jeszcze ciągle rozpraszały nas kolejne atrakcje tego miejsca. Zwiedzającym Park 12C towarzyszyli komiksowi superbohaterowie, ich obecność miała związek z prezentowaną tutaj wystawą "Superbohaterowie", na której wizerunki "naszych" superbohaterów czyli górników zestawiono z wizerunkami takich postaci jak Batman, Superman czy Zorro.W czasie Industriady obowiązywał specjalny cennik - wejście na teren Parku 12C kosztowało tylko 1 zł od osoby. Dobra wiadomość jest taka, że w czasie wakacji Sztolnię Królowa Luiza można zwiedzać w promocyjnych cenach, szczegóły na stronie internetowej (link).


Ale uwaga! Kolejna okazja do wejścia do strefy naziemnej Parku 12C za złotówkę już w najbliższą sobotę 16 lipca podczas dnia otwartego Parku Techniki Wojskowej - szczegóły dotyczące tego wydarzenia tutaj.

*
Sztolnia Królowa Luiza - Park 12C
ul. Sienkiewicza 43
41-800 Zabrze

strona internetowa: www.sztolnialuiza.pl
facebook: www.facebook.com/sztolnialuiza

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to