Rowerem na początek Polski... Władysławowo - Hel
Mierzeja Helska to unikat w skali europejskiej. Otoczona Bałtykiem i Zatoką Gdańską w najwęższym miejscu, między Chałupami a Kuźnicą, ma jedynie ok. 150-200 metrów szerokości. Długość: 34 kilometry. Ten bogaty przyrodniczo teren pełen jest borów sosnowych, wydm i wrzosowisk. Miejscowość Hel to jedna z najstarszych miejscowości Pomorza i jedyne miasto, które otoczone jest z trzech stron wodą.
*
Na wyprawę na początek Polski wystartowaliśmy z Władysławowa, ale już poza miastem, tutaj to miejsce na mapie. Od Władysławowa do Chałup ścieżka biegnie dość blisko drogi, oddzielona jest pasem zieleni i spory bywa tez ruch samochodowy na tym odcinku (więc są i spaliny...), widoków jak na lekarstwo (po jednej stronie droga, po drugiej kempingi), więc jeśli zastanawiacie się nad przejechaniem tylko części tej trasy to możecie spokojne zacząć w Chałupach.
Minusy? I takie są... Najlepiej wybrać się na tę trasę przed sezonem. W sezonie bywa tłoczno od rowerów, a na niektórych odcinkach także od pieszych.
Druga opcja, którą zostawiliśmy sobie na następny raz, to rejs z Żeglugą Gdańską - z portu w Sopocie, Gdyni lub Gdańsku do portu Hel można dostać się katamaranem (także z rowerami), a później wracać już ścieżką na dwóch kółkach. Jest to opcja niestety droższa, ale warto. Więcej informacji o rejsach i cenach biletów tutaj.
Jeśli nie macie swoich rowerów to nic straconego! Korzystając z wypożyczalni np. Ottobike możecie wypożyczyć rower i oddać w dowolnym miejscu - np. wypożyczyć we Władysławowie, a oddać w Jastarni lub Helu.
- Ścieżka Przyrodnicza w Kuźnicy na Górę Libek | informacje o ścieżce i mapa
- Kościół Rybacki z drewnianą amboną w kształcie łodzi
- Ciekawe wydarzenie! Marsz Śledzia, który polega na przebyciu drogi pomiędzy miejscowościami Kuźnica i Rewa przez Zatokę Pucką. Odbywa się każdego roku w sierpniu. W linii prostej trasa tego "spaceru" liczy ok. 10 km. | www.marszsledzia.pl
- Plaża od od strony otwartego Morza Bałtyckiego jest szeroka, o drobnym, jasnym piasku. Przy wejściu nr 33 (od ul. Helskiej), w sezonie wakacyjnym, funkcjonuje strzeżone kąpielisko - Kuźnica Kościół.
- Port rybacki i przystań
- Port morski - baza rybaków, przystań pasażerska i przystań jachtowa
- Rejsy Jastarnia-Hel, rybackim kutrem Magdalena - spotkanie z folklorem kaszubskim i rybackim na morzu. | www.jastarnia.pl/magdalena
- Rejsy Jastarnia-Rewa | www.rejsywodne.pl
- Skansen fortyfikacji | cztery ciężkie schrony bojowe o kryptonimach Saragossa, Sokół, Sabała i Sęp - pozostałości fortyfikacji zbudowanych w 1939 roku.
- Ścieżka przyrodnicza Torfowe Kłyle | informacje o ścieżce i mapa
- Kościół z marynistycznym wystrojem wnętrza: biało-niebiesko-seledynowe kolory, nawiązują do morza i jego tradycji, a do tego ambona, w kształcie płynącej po wzburzonym morzu tradycyjnej rybackiej łodzi.
- Latarnia morska usytuowana na niewielkiej wydmie. To najniższa latania na polskim wybrzeżu, liczy jedynie 13,3 metra, a sygnał świetlny który nadaje widziany jest z odległości 15 mil morskich. Nie jest udostępniona do zwiedzania. Jest to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, całkiem metalowa budowla.
- Muzeum "Chata Rybacka" (ul. Rynkowa 10) zlokalizowane w oryginalnej rybackiej chacie, znajdziecie tu autentyczne wyposażenie, unikatowe przedmioty, które niegdyś wykorzystywane były przez rybaków życiu codziennym oraz podczas połowów oraz zabudowania gospodarcze.
- W prywatnym Muzeum "Pod Strzechą" (ul. Mickiewicza 31) znajduje się zbiór pamiątek rodzinnych, narzędzi rybackich, ale także warsztat szkutniczy, w którym po dziś dzień można zobaczyć jakimi metodami wytwarzane są tradycyjne łodzie rybackie.
- Nieoficjalne muzeum - rybacki bosmanat w porcie, w którym to bosman jastarniański oprócz sprzętów rybackich gromadzi także narzędzia i przedmioty wyławiane przez rybaków.
- Park linowy Alfa | www.parklinowyalfa.pl
- Park linowy Tarzan Park
- Lotnisko Jastarnia z lądowiskiem dla helikopterów (loty widokowe)
- Ścieżka Przyrodnicza w Juracie - Żyzne Lasy z Orlicą | informacje o ścieżce i mapa
- Molo z ławeczkami
- Dwie plaże - jedna rozległa od strony morza, a druga od strony Zatoki Puckiej
- Rezydencja Prezydenta RP
- Stanowiska obserwacyjne poligonu torpedowego
- Liczne bary
- Park linowy Ju-huu!!! | www.ju-huu.pl
- Pomnik Juraty | ul. Międzymorze
- Wieża widokowa | ul. Świętopełka 3 | dostępna dla turystów bezpłatnie przez cały rok
- Latarnia morska
- Plaże
- Muzeum Obrony Wybrzeża | Muzeum Helu | Muzeum Kolei Helu z przejazdem kolejką wąskotorową czyli Helski Kompleks Muzealny | helmuzeum.pl
- Rezerwat przyrody Helskie Wydmy
- Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu | fokarium.pl | gdzie przeprowadzany jest program odtworzenia oraz ochrony kolonii fok
szarych na Bałtyku. To także miejsce leczenia chorych osobników.
- Muzeum Rybołówstwa | www.nmm.pl/muzeum-rybolowstwa
- Dom Morświna | morswin.pl
- Port morski z przystanią rybacką i pasażerską,
można z tego miejsca wyruszyć w rejs po Bałtyku, na jednym z dawnych
kutrów albo popłynąć do Gdyni, Gdańska albo Sopotu tramwajem wodnym.
- Szlak fortyfikacji czyli militarne atrakcje dla każdego: bunkry, schrony, wieże kierowania ogniem, niemieckie stanowiska artyleryjskie, betonowe umocnienia.
- Góra Szwedów ze starą latarnią morską
- Kamienny obelisk symbolizujący początek Rzeczypospolitej - Kopiec Kaszubów - stojący na helskim Cyplu. I oczywiście sam niesamowity widokowy cypel - idealne miejsce na podziwianie zachodów słońca lub wypatrywanie fok (nam się udało je tu spotkać :)
- Makabra XX wieku | makabraXXwieku & Morskie Tajemnice | MorskieTajemnice
O atrakcjach Helu będzie jeszcze osobny artykuł. Zatrzymaliśmy się tutaj na dwie noce, a o tym co udało nam się zobaczyć jeszcze napiszemy :)
Komentarze
Prześlij komentarz