Spacerem... Dolina Eliaszówki

Taki śliczny wiosenny bukiecik zebraliśmy (oczywiście tylko na zdjęciach ;) pomiędzy Czerną a Paczółtowicami w DOLINIE ELIASZÓWKI, która jest jedną z dolinek Parku krajobrazowego Dolinek Krakowskich. 

*

MAPA TRASY:


PRZEJDŹ DO MAPY

 


Duży parking znajdziecie przy klasztorze | tutaj to miejsce na mapie.

Przebieg czerwonej ścieżki dydaktycznej jest zaznaczony na mapie. Jak możecie zobaczyć, ścieżka, którą mamy do dyspozycji nie jest długa, a do tego początkowo nasz szlak biegnie poboczem drogi, ale jak już porzucimy spacer drogą to przed nami bardzo ładne ścieżki, a wiosną... bardzo ładne kwiatki ;) Wspomniane ścieżki są raczej terenowe i nie nadają się na spacer z wózkiem.

Na trasie poza bogactwem botanicznym mamy też sporo innych ciekawostek:

Na początku mamy Źródło Proroka Eliasza obudowane kamieniem i w nietypowym kształcie - serca, zwane także Źródłem Miłości, bo jak mówi legenda napicie się wody ze źródła gwarantuje szczęście w miłości. 

Idąc dalej możemy napotkać na Bramę Siedlecką, fragmenty dawnych klasztornych murów oraz ruiny Diabelskiego Mostu - to wszystko dodaje temu miejscu niezwykłego klimatu.

Po drodze natraficie także na Kopalnię Wapienia Czatkowice - idąc ścieżką możemy podziwiać z góry wapienne ściany kamieniołomu.

Całość uzupełnia jeszcze potok Eliaszówka biegnący dnem doliny oraz piękny Klasztor Karmelitów Bosych i Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej z Muzeum Karmelitańskim, księgarnią i klasztorną restauracją (gdzie jako pamiątkę kupiliśmy pyszne karmelitańskie krówki :). Jest oczywiście i wspomniany klasztor - warto pospacerować po jego terenie, a jeśli macie czas i siły przejść się jeszcze po przyklasztornym parku na wzgórzu (tam gdzie stacje drogi krzyżowej).

  • Więcej informacji o Muzeum Karmelitańskim tutaj
 

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to