Kajakiem... Z Rybnika do Rud | Meandry rzeki Rudy

Odkąd wiosną przespacerowaliśmy się dość dzikimi ścieżkami wzdłuż meandrującej rzeki Rudy w Rybniku Stodołach myśl o spływie tym odcinkiem rzeki już nas nie opuściła. W końcu i nam udało się dopłynąć z Rybnika do Rud w pewną piękną i ciepłą lipcową niedzielę.

 

Jeśli chcecie przekonać się jaką piękną rzeką jest Ruda to ofert spływów szukajcie tu:

Uwaga! Jeśli nie jesteście zbyt doświadczonymi kajakarzami, to polecamy szczególnie spływy z pierwszą firmą z tej listy: Aktywni, bo w cenie spływu (70 zł od osoby, dane z 2022 roku) macie coś wyjątkowego - opiekę instruktora na wodzie. Wszelkie szczegóły i link do zapisów znajdziecie tutaj: www.aktywni.net.pl.

 • A my tym razem płynęliśmy z firmą Rejak, koszt spływu to 100 zł za kajak dwuosobowy.
 

 

Kilka słów o rzece Ruda... 

Rzeka Ruda ma nieco ponad 52 km długości, w całości płynie przez województwo śląskie. Swój początek ma w Żorach, a na koniec wpływa do Odry. Znajduje się na niej sztuczny zbiornik - Zalew Rybnicki i to właśnie przy zaporze w Rybniku Stodołach (ul. Stalowa) rozpoczynamy nasz spływ.

Szlak kajakowy na Rudzie podzielony jest na kilka odcinków, ale najbardziej popularnym jest odcinek z Rybnika do Rud. Dalej rzeka płynie przez Rudę Kozielską, Kuźnię Raciborską i Turze. 

Do przepłynięcia mamy ok. 8 kilometrów i zajmie nam to mniej więcej dwie i pół godziny. Czas płynięcia wydłużają malownicze meandry rzeki, przeszkody w postaci zwalonych drzew i konarów oraz zmienny stan wody (tym razem głęboko nie było, wręcz przeciwnie...). Dookoła mamy lasy i łąki. Jest cudownie zielono :)

Ciekawym miejscem na trasie jest most kolei wąskotorowej, jeśli dobrze sprawdzicie rozkład jazdy to możecie zobaczyć pędzącą po moście lokomotywę ;)

Spływ kończymy przed mostem w parku przypałacowym opactwa w Rudach. Nasz samochód jest już na miejscu, bo spotkanie z organizatorami spływu rozpoczęło się od pozostawienia samochodów w Rudach i powrocie kierowców busem do Rybnika na miejsce startu. Po spływie jest już czas tylko na... odpoczynek, spacer po parku, zwiedzanie opactwa, posiłek, lody, a może jeszcze rowery w lasach rudzkich? Czyli krótko mówiąc... co tylko chcecie ;)

Spływ Rudą jest uważany za jeden z ciekawszych w województwie śląskim. Pełna zgoda - na Rudzie nie ma nudy! Bardzo polecamy!

Spływ kajakowy to nie jedyna atrakcja tej okolicy. Jest tu o wiele więcej ciekawych miejsc, znajdziecie je tutaj: Pomysł na dzień... Rudy!

 

*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Chętnie sprawdziłbym jakiś wpis na temat przygotowania na takie pływanie kajakiem. Domyślam się, że poza kajakiem i wiosłem, trzeba też zabrać ze sobą kapok na kajak . Czy tutaj trzeba zwrócić uwagę na konkretny rodzaj, wymiar i jakieś inne specyfikacje, czy wystarczy standardowy kapok, który po prostu zapewni bezpieczeństwo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyślimy o tym, choć dla nas podstawą jest znalezienie firmy która potrafi dobrze zorganizować spływ i zapewnia wszystko co potrzebne żeby być bezpiecznym na wodzie :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to