Śląskie & okolice... Gdzie na wycieczkę z nastolatkami?

Śląskie & okolice dla nastolatków? 
Temat łatwy nie jest, bo i ten wspaniały nastoletni wiek jest dość wymagający. Z nastolatkami, wędruje się, zwiedza, podróżuje już inaczej niż z dziećmi, tu już trzeba czegoś więcej niż placu zabaw choćby nie wiem jak był fantastyczny. Często poza tym, że znajdziemy odpowiednie miejsce czy atrakcję to jeszcze trzeba zmotywować do wyprawy z nami. Ale, ale... da się i warto wciąż spędzać czas razem. A śląskie i okolice dają radę zapewnić wiele atrakcji osobom w każdym wieku :) 
 


Jeśli kiedykolwiek staniecie przed dylematem:

 • Gdzie wybrać się z nastolatkami na rodzinną wyprawę?
 • Gdzie zabrać nastoletnie dziecko z okazji urodzin?
 • A może będziecie mieć gości z nastoletnimi dziećmi?
Na te wszystkie dylematy & okazje mamy dla Was ściągę z miejscami, które można zaproponować. Jako rodzice aktualnie trzynasto i piętnastolatka polecamy te miejsca i pomysły na wspólne spędzanie czasu i oczywiście... powodzenia we wspólnych wyprawach ;) 

 

Co znalazło się naszym zestawieniu?

 • Przejażdżka drezyną w Staniszczach Wielkich (opolskie) lub Regulicach (małopolskie)
 • Wizyta w Sowiarni w Sławkowie
 • Wycieczka w góry do naszych czeskich sąsiadów (Pustevny!)
 • Spływ kajakowy na Małej Panwi
 • Spacer z alpakami
 • Wycieczka rowerowa z Żarek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
 • Wizyta w Parku w dechę w Bielsku-Białej & gimnastyka w parku linowym
 • Zabawa we Freak Parku w Będzinie
 • Spacer pod ziemią: trasy turystyczne Kopalni Guido & Sztolni Królowa Luiza
 • Zwiedzanie Zabytkowej Kopalnia Srebra & przepływ łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
 • Wizyta w muzeum, w śląskim i okolicach jest ich wiele, do wyboru mamy m.in. Muzeum Śląskie, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Podziemny Olkusz, Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej, Muzeum Ognia w Żorach, Wieżę ciśnień z wystawą Carboneum w Zabrzu czy Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku.
 • Świat Techniki w Ostrawie & strefa przemysłowa Dolne Vítkovice
 • Wizyta w Kolejkowie & Funzeum w Gliwicach
 • Zabawa w Legendii w Chorzowie
 • A jeśli już jesteśmy w Legendii i Parku Śląskim to mamy tu kolejne atrakcje: zwiedzanie Stadionu Śląskiego, przejażdżka Elką oraz obowiązkowa wizyta w najnowocześniejszym w Polsce Planetarium.
 • I gdzie by tu jeszcze? Czyli ścianki wspinaczkowe, laser house i ścieżki zjazdowe
 • A może weekend w Krakowie, Wrocławiu lub Opolu?
 • Raz w roku w Katowicach... Intel Extreme Masters Katowice

*

Zaczynamy dość aktywnie - A MOŻE DREZYNY?

Na przejażdżki drezynami zaprasza Staniszczańska Kolej Drezynowa (woj. opolskie) & Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach (woj. małopolskie). Mimo, że to dla nas sąsiednie województwa to do obu miejsc mamy dość blisko. 
 
Staniszczańska Kolej Drezynowa to pierwsza i jedyna w województwie opolskim kolej drezynowa. Dość łatwa trasa przejazdu liczy 6 km i rozpoczyna się i kończy na dworcu kolejowym w Staniszczach Wielkich. W czasie wycieczki dwa razy dojeżdżamy do końca torowiska, a tam własnoręcznie obracamy naszą drezynę, ale nie jest to trudne, przed wyruszeniem w drogę przechodzimy krótkie szkolenie. Drezyny napędzamy siłą własnych nóg, tak jak rower, pedałować może jedna lub dwie osoby. Poruszamy się oczywiście po torach.
 

 

Druga z wymienionych, małopolska Lokalna Kolej Drezynowa, kursuje pomiędzy stacją Nieporaz a Alwernia Spalona. Startujemy z zabytkowej stacji w Regulicach.

Do wyboru są dwie trasy, dłuższa zwana trasą dla zaawansowanych: Regulice - Nieporaz - Alwernia - Regulice (ok. 12 km) i krótsza zwana trasą dla wszystkich: Regulice - Alwernia - Regulice (ok. 7 km). Poza długością trasy różni je poziom trudności - przejazd dłuższą trasą oznacza dość długi podjazd (ale za to w drodze powrotnej fantastyczny długi zjazd). 
 

 • Ciekawym przystankiem na naszej trasie jest Winnica Czak, którą możemy zwiedzić (warto!). 
 • Cennik & rezerwacja: www.drezynyregulice.pl
 • Nasza relacja: Lokalna Kolej Drezynowa | Regulice
 • Co więcej w tej okolicy? Bardzo blisko jest na Zamek Tenczyn w Rudnie | facebook.com/ZamekTenczyn | i zlokalizowane zaraz obok niego Muzeum Agatów | www.muzeumagatowwrudnie.com |, które można zwiedzić, a nawet umówić się na poszukiwanie agatowych jajeczek w kamieniołomie po sąsiedzku. 
 • A może na koniec jeszcze duża dawka adrenaliny? Po nią warto zajrzeć nad Balaton w Trzebini, tu znajduje się druga największa w Polsce tyrolka o długości 470 metrów, "lecimy" nią na wysokości 33 metrów nad malowniczo położonym zbiornikiem wodnym. Więcej informacji: adrenaline.com.pl.
 
*

Jedziemy na... SPOTKANIE Z SOWAMI!

Sowiarnia w Sławkowie to prywatna hodowla sów, w której dom znaleźli przedstawiciele kilku gatunków - od największej sowy świata puchacza europejskiego (zwanego tu pieszczotliwie Bubu) po niewielką ważącą 120 gramów włochatkę zwyczajną, która dostała imię... Tajfun. Na co dzień sowami opiekuje się Bartek. Dla każdej mieszkającej tu sówki Bartek jest jak dobry tata, który stworzył dla nich przyjazny i bezpieczny dom.

Odwiedzając Sowiarnię macie okazję poznać bliżej mieszkające tu sowy, i to naprawdę blisko, każdy ma okazję pogłaskać sowę i potrzymać ją na ręce. Jest także czas na pamiątkowe zdjęcia. W czasie pokazu ich zafascynowany nimi opiekun odpowie chyba na wszystkie możliwe "sowie" pytania, których zawsze pojawia się sporo. Po spotkaniu z dostojnymi i pięknymi sowami można jeszcze spędzić bardzo dobry czas w towarzystwie wesołych alpak - Olafa i Arona oraz kóz karpackich i danieli. Jeśli po takim spotkaniu pozostanie wciąż niedosyt, co jest bardzo możliwe, to możecie umówić się jeszcze na spacer po lesie, tak, oczywiście z sową na ręce. Zanim wybierzecie się w drogę powrotną lub w kolejne zakątki Sławkowa zajrzyjcie jeszcze do tunelu technicznego pod nasypem kolejowym (Bartek powie Wam gdzie go szukać, znajduje się kilka kroków od Sowiarni), jego długość może przyprawić Was o zawrót głowy ;)
 • Cennik & rezerwacja: www.sowiarnia-slawkow.com
 • Jesteście w Sławkowie i macie jeszcze trochę czasu? Polecamy spacer po Kładkach na Walcowni w Dolinie Białej Przemszy lub Doliną Miłości - piękną leśną ścieżką, które biegnie wzdłuż rzeki Białej Przemszy, wizytę na sławkowskim rynku lub Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej z ciekawą wystawą przyrodniczą i historyczną.
   
   

*

A MOŻE W GÓRY? 

Kolejna propozycja to wycieczka w góry, taka która naprawdę może spodobać się nastolatkom. Tym razem zabieramy Was do Czech, a konkretnie do miejscowości Raztok (z Gorzyczek ok. 55 minut drogi, z Cieszyna 50 min., ale uwaga jeśli nie macie winiety na drogi płatne w Czechach trzeba w nawigacji ustawić opcję "bez opłat"). 
 
 

Startując z parkingu (przy którym znajdziecie także duży park linowy) można udać się pod wyciąg krzesełkowy, który od razu zawiezie nas na Pustevny, to jedna opcja, druga - można wybrać zielony szlak (później niebieski), którym dość spokojnie wyjdziemy na szczyt Radhost. Na szczycie znajduje się kaplica św. Cyryla i Metodego z dzwonnicą, na którą można wejść za symboliczną opłatą. Warto, bo widoki są piękne i dalekie. 
 

 
Później z tego miejsca idziemy już w kierunku kolejnego szczytu: czeka na nas wspomniany już Pustevny, tam znajduje się ścieżka w koronach drzew czyli Stezka Valaška, z Radhosta dzieli nas od niej tylko 4 km drogi prowadzącej wygodnym grzbietem górskim. 
 
Trasa naszej wycieczki...
 
 
 
Po odwiedzeniu Stezka Valaška i nacieszeniu się tą oryginalna konstrukcją i kolejnymi widokami nadchodzi czas na powrót i to nie będzie zwykłe zejście z góry. Ostatnim etapem wycieczki jest zjazd na hulajnogach prosto na parking wygodną asfaltową drogą (ok. 6 km). Hulajnogi i kaski można wypożyczyć przy górnej stacji kolejki linowej, a oddajemy je po zjeździe już na dole. 
 


*

Wracamy w opolskie... TYM RAZEM NA KAJAKI!

Pierwszy samodzielny raz w kajaku? To jest wyzwanie, które warto zaproponować nastolatkowi, który ma już doświadczenie w spływach kajakowych. Kiedy nasz Franek zamarzył o spływie w jednoosobowym kajaku to udało się spełnić to marzenie na rzece też... jak marzenie, bo na Małej Panwi, która jest idealna na początek kajakowej przygody także dla nastolatków w jednoosobowych kajakach ;) 
 
 

 
Spływy kajakowe na Małej Panwi organizowane są od kwietnia do października. Do wyboru jest kilka tras o różnej długości (od naprawdę krótkich) i różnym stopniu trudności (od naprawdę prostych). My wybraliśmy trasę z Kolonowskiego do Krasiejowa, jest to trasa łatwa, w sumie przepłynęliśmy 10 km.
 

Szukacie kolejnych ciekawych rzek w śląskim & okolicach dobrych na spływ kajakowy? Polecamy rzekę Rudę na odcinku z Rybnika do Rud, na pewno będziecie zadowoleni :) Przy okazji warto zajrzeć do Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach i wybrać się na wycieczkę pociągiem jedną z dostępnych tras.
Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach
 
*

TERAZ CZAS NA SPACER. I to nie taki zwyczajny, bo z... ALPAKAMI! 

Nasi chłopcy wciąż chętnie biorą te cudne i przyjacielskie puchate stworzenia na spacer. Jak być może zauważyliście coraz częściej można je spotkać w bliższej i dalszej okolicy. Chyba polubiły Polskę ;) 
 
W naszym województwie jest już kilkanaście miejsc, gdzie można spotkać się z alpakami i wziąć je na spacer. Alpakowe zakątki znajdziecie m.in. tu:
 


Jakie korzyści daje kontakt z alpakami?
Alpaki potrafią pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Mają bardzo przyjemne w dotyku, miękkie futro oraz niezwykle pogodne usposobienie, dzięki czemu przebywanie z nimi sprzyja rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu. Przebywanie w ich towarzystwie łagodzi stany napięcia i niepokoju. Przesympatyczny wygląd alpak już sam w sobie wzbudza sympatię i uśmiech zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

 

*

Jeśli był spacer, to teraz czas na rower, starsi mogą więcej, więc stawiamy na Jurę i WYCIECZKĘ ROWEROWĄ, taką bardziej ambitną i z atrakcjami. JEDZIEMY DO ŻAREK!

Jeśli nie przewozicie własnych rowerów to jest dobra wiadomość - możecie wypożyczyć je w Przewodziszowicach. To też zadecydowało o tym, że polecamy Wam tę trasę. W wypożyczalni wybierać można spośród 50 rowerów górskich, crossowych, miejskich, dziecinnych (rozmiar kół od 20 do 28 cali), dla bezpieczeństwa są także kaski ochronne, dla rodzin z dziećmi foteliki rowerowe oraz przyczepki. 

Jeśli już macie rowery, teraz czas na wybór trasy, ale z tym w Żarkach nie będzie problemu, bo ścieżki rowerowe to jest coś czym gmina Żarki naprawdę może i powinna chwalić się i to głośno! Można tu wytyczyć dłuższe lub krótsze pętle w zależności od tego jakie są Wasze możliwości. Od razu piszę, że jesteśmy na Jurze, więc płasko nie jest, ale w tym cały urok tych tras, po dłuższych podjazdach mamy równie długie zjazdy. Trasy są naprawdę urozmaicone: sporo mamy specjalnie przygotowanych dla rowerzystów asfaltowych ścieżek, ale są także odcinki leśne. 

Przykładowa wycieczka rowerowa z Żarek (47 km)

 

Jeśli zdecydujecie się na pętlę z naszej mapy po drodze jest tyle atrakcji, że zaczynam się obawiać czy na wszystko nie braknie Wam dnia ;) Jakie atrakcje czekają Was na tej trasie?

 • Widokowe wzgórze Parchowotka
 • Zamek w Mirowie
 • Zamek w Bobolicach
 • Zamek Ostrężnik 
 • Brama Twardowskiego
 • Pyszne pstrągi w Złotym Potoku nad Stawem Amerykan
 • Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku
 • Strażnica w Przewodziszowicach
 • Sanktuarium w Leśniowie
 
Jurajskie ścieżki rowerowe...
 
 
 
Korzystając z mapy możecie wyznaczyć krótsze pętle, i na nich nie braknie atrakcji...
 • TRASA 1: Żarki - wzgórze Parchowotka - Zamek w Mirowie - Zamek w Bobolicach - Zamek Ostrężnik - Strażnica w Przewodziszowicach - Żarki (34,5 km)


 *

 • TRASA 2: Żarki - Trzebiniów - Zamek Ostrężnik - Brama Twardowskiego - Złoty Potok (Pałac Raczyńskich, Staw Amerykan) - Przewodziszowice - Żarki (31 km)


 

Macie więcej czasu i szukacie kolejnych ciekawych miejsc w tej okolicy? Zajrzyjcie koniecznie do Wehikułu czasu | facebook.com/wehikulczasunajurajskimszlaku |, Starego Młyna - Muzeum Dawnych Rzemiosł | facebook.com/starymlyn.zarki | lub Manufaktury HokusPokuss - kolorowym cukierkom i lizakom nikt się nie oprze | facebook.com/hokuspokuss |.

*

ZNÓW BĘDZIE AKTYWNIE!

Teraz czas na trochę ruchu i sporą dawkę rywalizacji. Jedziemy do Bielska-Białej, do Parku w Deche. Dlaczego warto polecić to miejsce na rodzinną wyprawę ze starszymi dziećmi? Nam spodobała się tutaj strefa kreatywnej zabawy: trzydzieści różnych stołów do gier oraz innych kreatywnych atrakcji, takich jak katapulty, kusze, przestrzenne kółko-krzyżyk, wielkie puzzle, równoważnie oraz wiele innych. Poza tym starsi mogą skorzystać tu z przejazdu karuzelą łańcuchową, areny trampolin, zjeżdżalni z gigantycznego goryla czy wielkiej dmuchanej poduchy.
 • Nasza relacja z Parku w Dechę: Poznajemy... Eko Park w Dechę w Bielsku-Białej
 • Szukacie podobnych parków w innej części województwa? Warto zajrzeć do Parku Korzonek w Konopiskach niedaleko Częstochowy lub Parku Przygód i Atrakcji Alele w Wilkowicach. 
 

 
Starszym poszukiwaczom przygód Park w Deche oferuje także dwie trasy w parku linowym: trasę niebieską (o średnim stopniu trudności) oraz trasę czerwoną (pełną wyzwań ;) dla młodzieży i dorosłych. 
 
Park linowy to dobry pomysł dla osób w każdym wieku, które nie boją się wyzwań i wysokości. Większość parków linowych oferuje trasy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zawsze przed wyruszeniem w trasę przechodzimy instruktaż, w razie trudności możemy liczyć na pomoc na trasie, każdy może wybrać trasę dobrą dla siebie i spróbować, zachęcamy :)

Park linowy na Równicy

 
Parki linowe w województwie śląskim:
 

 
*

A może RODZINNA ZABAWA nie tylko na trampolinach?

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć Freak Parku w Będzinie, miejsca odpowiedniego dla dzieci w każdym wieku, więc także jak najbardziej nastolatków. Duża, specjalnie wybudowana hala z założenia miała być miejscem, które w zabawie połączy młodsze i starsze pokolenie, tu naprawdę można bawić się całą rodziną. 
 

Powiedzieć o Freak Parku, że to "park trampolin" to zdecydowanie za mało. Co tu znajdziecie? Oczywiście trampoliny i jeszcze raz trampoliny - różnego rodzaju, ale nie tylko... Jest małpi gaj dla dzieci do 14 roku życia, ścianki wspinaczkowe, tyrolka (dla dzieci powyżej 140 centymetrów wzrostu, ale tylko do 14 roku życia), linowy tor przeszkód, wywołujący zawsze wiele śmiechu dmuchany eliminator, ogromna dmuchana poducha, na którą można skakać z różnej wysokości, baseny z piankami nad którymi rozciągnięte są m.in. napięte liny. Są miejsca gdzie można pokusić się o rywalizację rodzice - dzieci (moje najbardziej lubią zrzucać mnie z belki...), czy rozgrywkę pomiędzy rodzeństwem na ściance z grami (co tam się dzieje...). A do tego jest tu pięknie urządzona i świetnie zaopatrzona kawiarnia z pysznymi ciastami, deserami czy lemoniadą gdzie warto na koniec spotkać się przy dobrym cieście czy lodach i podsumować zabawę ;)
 • Kilkaset metrów od Freak Parku znajduje się kolejne ciekawe miejsce, niestety otwarte tylko w czwartki - Muzeum Ford Mobil, nasza relacja tutaj.

*

WYPRAWA POD ZIEMIĘ? W śląskim mamy wiele do tego okazji...

Jako pierwsze bierzemy pod lupę podziemne miasto Zabrze czyli Kopalnię Guido & Sztolnię Królowa Luiza. W Kopalni Guido dobrym wyborem jest trasa Podziemny spacer górniczy (dostępna od 6 roku życia) - to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce! I naszym zdaniem - najlepsza! Atrakcjami tej trasy są m.in. zjazd szolą czyli prawdziwą górniczą windą na głębokość 320 metrów (to jak zjechać aż 100 pięter w dół), przejażdżka elektryczną kolejką podwieszaną - jedyną tego typu kolejką górniczą na świecie udostępnioną dla turystów oraz możliwość zobaczenia z bliska jak pracują potężne górnicze kombajny, wszystko to chyba na każdym zrobi wrażenie. 

Jeśli już odwiedzaliście Guido wcześniej to może tym razem warto wybrać się na trasę Mroki kopalni? To już coś więcej niż standardowe zwiedzanie - to wyprawa w najgłębsze i najbardziej surowe rejony Kopalni Guido. Przewodnik zabiera nas w rejon poziomu 355 metrów gdzie możemy zobaczyć kopalnię węglową zachowaną w takim stanie, w jakim kiedyś zostawili ją górnicy. Na trasie upady, wzniosy i ciasne przejścia, cisza i ciemność, którą rozprasza jedynie światełko górniczej lampy. Trasa ta przeznaczona jest dla osób powyżej 10 roku życia.
 
Kolejną trasą, którą polecamy, jest Trasa wodna w Sztolni Królowa Luiza (dostępna od 6 roku życia). Jest to połączenie pieszej wycieczki po oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i podziemnej przeprawy łodziami z niezwykłą oprawą dźwiękową i świetlną - jest to najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym. 

Trasa wodna w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
 

Jeśli młodych turystów wciągnie temat górniczych podziemi to zaplanujcie wizytę w kolejnych podziemiach, czekają na Was jeszcze Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
 
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
 
Warto wiedzieć, że w niektórych okresach w ciągu roku do Kopalni Srebra można dojechać kolejką obsługiwaną przed Górnośląskie Koleje Wąskotorowe | sgkw.eu | i jest to także bardzo ciekawa opcja urozmaicenia wycieczki do kopalni, tym bardziej, że niektóre kursy obsługuje... parowóz!

*

IDZIEMY DO MUZEUM! 

A w województwie śląskim jest w czym wybierać, mamy tu kilkanaście obiektów bardzo nowoczesnych, interaktywnych, które łączą zabawę z nauką i które często pomogą powtórzyć lub lepiej zapamiętać materiał ze szkolnych podręczników, w końcu starsze dzieci, które mają w głowach już sporo wiedzy wyniesionej ze szkoły, to bardzo świadomy odbiorca :)

Polecane muzea w województwie śląskim & okolicach:
 
Carboneum - centrum wiedzy o węglu w Zabrzu

Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Muzeum Ognia w Żorach

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
 
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku
 
Jeśli potrzebujecie więcej propozycji to zapraszamy Was na stronę zabytkitechniki.pl gdzie poznajcie obiekty w 100% śląskiego Szlaku Zabytków Techniki, koniecznie wybierzcie się także na coroczne święto tego szlaku - Industriadę | industriada.pl | i bawcie się dobrze.
 
 
*

WRACAMY DO CZECH!

Jeszcze raz odwiedzimy Czechy, tym razem jedziemy do Ostrawy, po to by odwiedzić Świat Techniki w Ostrawie & strefę przemysłową Dolne Vítkovice | dolnivitkovice.cz/ekspozycje-wielki-swiat-techniki.
 
Velký Svět Techniky znajduje się w niesamowitym otoczeniu zabudowań kompleksu, na który składa się dawna huta żelaza, kopalnia, koksownia i elektrownia. Ten dawny kompleks przemysłowy jest unikatowym przykładem industrialnego zabytku, który został przekształcony w niezwykłe centrum kulturalne i społeczne. Na wszystkim góruje wieża Bolt Tower, w której na wysokości prawie 80 metrów znajduje się taras widokowy i kawiarnia z widokiem na miasto.
 

To wszystko można i warto zwiedzić, ale tu skupimy się na dwóch miejscach: Świecie Techniki i Małym Świecie Techniki U6. Warto kupić łączony bilet do obu tych miejsc - taki bilet najbardziej się opłaca. Szczegółowy cennik dostępny jest tutaj
 
Świat Techniki podzielony jest na kilka tematycznych części wewnątrz budynku, a od wiosny do jesieni dostępny jest jeszcze ogród zewnętrzny o powierzchni 2000 m2. Przy wejściu koniecznie zabierzcie mapkę żeby żadnej z sal nie nie pominąć przy zwiedzaniu.
 

Na Wielki Świat Techniki składa się kilka wystaw. Mamy tu ŚWIAT NAUKI podzielony na pięć kolejnych części: matematyka, fizyka, nano i mikro, technologie medyczne i nowe materiały. Jest też ŚWIAT PRZYRODY a w nim aż jedenaście części - oaz i tak mamy tu oazę żelaza, drzewa, zwierząt, człowieka, duszy, wszechświata, siły i ruchu, energii, elektryczności, światła, żywności i wspomniany już ogród. Trzecią częścią jest ŚWIAT CYWILIZACJI. Warto tak zaplanować pobyt aby trafić także na pokaz teatru nauki i seans w kinie 3D. Tu naprawdę można spędzić kilka długich godzin.
 

Prawie wszystkie stanowiska w Świecie Techniki posiadają trzy wersje językowe - czeską, polską i angielską więc nie ma problemu z obsługą czy zrozumieniem.  

Zlokalizowany po sąsiedzku Mały Świat Techniki U6 to kolejne niezwykłe i zaskakujące miejsce. Ta wyjątkowa wystawa w byłej centrali energetycznej odsłania tajemnice wynalazków technicznych od czasów powstania silnika parowego aż do współczesności. 
 
 
Mały Świat Techniki U6 podzielony jest na osiem wystaw tematycznych inspirowanych tytułami książek francuskiego pisarza Juliusza Verne'a. Warto zajrzeć także i tu... Ale uwaga - aktualnie Mały Świat Techniki U6 przechodzi mały lifting, ponowne otwarcie przewidziane jest na czerwiec 2023 roku.
 
*

Teraz znów będzie sporo uśmiechu i zabawy... JEDZIEMY DO GLIWIC!

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to atrakcja typowo dziecięca, ale dorośli także mają tu wiele radości. Wiem co mówię, bo wiem co widziałam ;)
 
Kolejkowo to świat w miniaturze - pomniejszony dokładnie 25 razy. Rzut oka na kolejne makiety to za mało, kryją one tyle szczegółów, że naprawdę warto pochylić się nad nimi dłużej, poszukiwanie kolejnych szczegółów naprawdę wciąga! 
 
Kolejkowo w liczbach także robi wrażenie: 900m2 ekspozycji, 460 metrów torowiska, 12 pociągów, 58 wagonów, 235 budynków, w tym miniatur autentycznych budowli ze Śląska, 195 samochodów, 3200 figurek ludzi i zwierząt. Do tego miniaturowe tunele, ulice i mosty po których poruszają się pociągi, tramwaj i samochody. Co czyni to miejsce jeszcze bardziej ciekawszym to zjawisko dnia i nocy. Tak, tu zmianie ulegają pory dnia - dzień w Kolejkowie trwa dziewięć minut po czym następuje czterominutowa noc, zmienia się tu nawet... pogoda! Jest i burza z deszczem, który spływa z ogromnej chmury i płynie ulicami.
 
 

 
Nawet jeśli byliście tu raz i myślicie że już to miejsce możecie wykreślić z listy miejsc do odwiedzenia to my mówimy - warto tu co jakiś czas wracać, bo to jest miejsce które stale się zmienia i rozbudowuje.
Kilka kroków dzieci Kolejkowo i Funzeum, kolejne miejsce na naszej liście. Funzeum to nowość na mapie miejsc bardzo dobrych nie tylko na rodzinną wyprawę, to miejsce jest absolutnie dla wszystkich i w każdym wieku (według pomysłodawców jest to miejsce dla osób od 2 do 102 lat). 
 

 
Funzeum to aż 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni! Znajduje się tu w sumie 50 instalacji & scenek podzielonych na dwie wystawy: światło & dźwięk, pobudzających wszystkie zmysły, część o charakterze edukacyjnym, ale co jest tu najczęściej praktykowane: idealnych m.in. do robienia radosnych zdjęć, tu po prostu nie da się ich nie robić! Kolejne pokoje to kolejne zaskoczenia, sporo śmiechu & zabawy. Jest tu mega kolorowo, radośnie... Ogromne wrażenie robi strefa fluo3D oświetlana światłem UV, po której spaceruje się w specjalnych okularach, ogród czy rafa koralowa tak widziana... Niesamowity jest także pokój nieskończoności z 300 lampkami zmieniającymi kolor, kryształowa komnata i sala księżycowa z planetami. Wspólną zabawę możemy zakończyć w kawiarni.


 • Macie jeszcze trochę czasu?  
Zajrzyjcie do Restauracji PKP Pyszne Kurcze Pyszne | facebook.com/PyszneKurczePyszne | gdzie napoje do stolików dowożą miniaturowe pociągi, pospacerujcie po wiecznie zielonej Palmiarni | mzuk.gliwice.pl/jednostka/palmiarnia | albo pobawcie się z cudowną kocią zgrają Kociej Kawiarni Mruczkowo | kocia-kawiarnia-mruczkowo.pl |.
 

*

Miejsce, którego nie można pominąć - PARK ŚLĄSKI W CHORZOWIE!

Na początek - zabawa w Legendii. Wiecie, że kiedyś było to jedyne wesołe miasteczko w Polsce? Obecnie jest to miejsce, które stopniowo zyskuje nowe atrakcje, ale poza nowościami znajdziecie tu także legendarne karuzele jak m.in. ogromne samoloty. Warto odwiedzić Legendię z sentymentu, aby zobaczyć jak się zmienia. 


W porównaniu z większą i naszpikowaną atrakcjami Energylandią, z którą często bywa porównywana, Legendia też ma swoje plusy: jest blisko, oferuje tańszy bilet sezonowy (z możliwością darmowego parkowania) oraz mniejsze kolejki do atrakcji - szczególnie jeśli wybierzecie się tu ciągu tygodnia to spokojnie można wszystko zaliczyć (nie raz :) w trakcie jednej wizyty. Karuzele rozmieszczone są wokół urokliwego stawu i jest sporo zieleni, więc w upalny dzień można znaleźć trochę cienia.

 
Poza zabawą w Legendii Park Śląski ma do zaoferowania kolejne atrakcje:
 
Warto umówić się na zwiedzanie Stadionu Śląskiego. Jest to jedyna okazja aby zobaczyć wiele pomieszczeń do których na tym stadionie mają dostęp tylko zawodnicy, trenerzy lub... stadionowi chuligani - zwiedza się także posterunek policji łącznie z celami, w programie jest seans w stadionowym kinie i zwiedzanie sali muzealnej. Weszliśmy także do loży VIP co normalnie kosztowało by nas nieco więcej niż suma, którą wydaliśmy na bilety ;) Dodatkowo można wejść na punkt widokowy i zobaczyć arenę główną z wysokości 26 metrów.  

Warto na Park Śląski spojrzeć z góry, a konkretnie z wagonika lub kanapy kolejki Elka | elka.parkslaski.pl. Kolejka Elka to aktualnie jedna widokowa linia (ale z planami rozbudowy), która biegnie od stacji Stadion Śląski do stacji Wesołe Miasteczko. Czas przejazdu tą nieco ponad dwukilometrową trasą to ok. 15-20 minut.


Na koniec polecamy wizytę w Planetarium Śląskim, a tam obowiązkowo seans w nowej sali projekcyjnej, wystawę Geofizyka i symulator lotu w kosmos. Nasza relacja z wizyty w Planetarium Śląskim tutaj: Poznajemy... Planetarium Śląskie - Śląski Park Nauki.
 

 
*

Potrzebujecie jeszcze więcej propozycji? To polecamy dalej...

 • Ścianki wspinaczkowe
Poziom 450 w Sosnowcu | poziom450.pl
Limbo Bouldering w Katowicach | limbobouldering.pl
Centrum wspinaczkowe Adrenalina w Bieruniu | facebook.com/CentrumWspinaczkoweAdrenalina
BLOKatowice | blokatowice.pl  
Chwyciarnia Arena Gliwce | chwyciarnia.pl 
 • Laserowy paintball
Laserowe Centrum Rozrywki Laser House | laserhouse.pl
Zoltar Arena w Bielsku-Białej | zoltar.bielsko.pl
 •  Warto poznać ścieżki rowerowych tras zjazdowych. Najłatwiejsze, idealne na początek znajdziecie w Rudzie Śląskiej i Bielsku-Białej.
- W Rudzie Śląskiej powstały ścieżki zjazdowe Bielszowice Trails | facebook.com/bielszowice.trails | Ten mały kompleks zrównoważonych terenowych tras rowerowych znajduje się w rejonie Parku Strzelnica w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach.
- W Bielsku-Białej łatwych tras zjazdowych szukajcie w okolicach bielskich Błoni i Koziej Góry | endurotrails.pl/trasy.
 
Ruda Śląska | Ścieżki zjazdowe Bielszowice Trails 
 
 • Zawsze dobrym pomysłem jest także wizyta w większym mieście: Opole, Kraków czy Wrocław mają wiele atrakcji, którymi można wypełnić cały dzień i to niejeden :) O tym miastach będą osobne artykuły.
 • Raz w roku w Katowicach odbywa się Intel Extreme Masters Katowice, świetnie zorganizowana impreza, która przyciąga szczególnie ludzi młodych. Ta jedna z największych imprez e-sportowych na świecie dedykowana jest oczywiście miłośnikom gier, ale także gadżetów i nowoczesnej technologii. Kiedy w katowickim Spodku odbywa się turniej e-sportowy to równocześnie tuż obok przestrzeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego wypełnia się aktywnościami, nowościami technologicznymi i gamingowymi, rywalizacją i licznymi atrakcjami. 
 

 • Ta lista nie jest jeszcze zamknięta, więc zaglądajcie do nas po kolejne propozycje ;)

A może dopiszecie coś do naszej listy? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach. Jeśli odwiedziliście jakiekolwiek z przedstawionych przez nas miejsc podzielcie się proszę wrażeniami :)

*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to