Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Jadąc po raz pierwszy do mysłowickiego Muzeum Pożarnictwa na "Dni otwarte" (w maju 2010 roku) spodziewaliśmy się konkretnych atrakcji i określonych eksponatów, ale to co zobaczyliśmy naprawdę przeszło nasze oczekiwania. Od tego czasu nie raz wracaliśmy do Mysłowic i za każdym razem znajdowaliśmy tam coś nowego, bo to Muzeum po prostu żyje.Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc - ze względu na tematykę, która kryje się w jego ścianach, Muzem Pożarnictwa ma już na starcie dużą przewagę nad innymi :) Jest to największe tego typu muzeum w Polsce, jego zbiory są imponujące.
Dla dzieci największą atrakcją są obiekty z dziedziny techniki pożarniczej, szczególnie niezwykle bogaty zbiór samochodów pożarniczych, pojazdów konnych, autodrabin, sikawek czy motopomp. Poza tym zobaczymy tu drabiny i sprzęt ratowniczy, gaśnice i agregaty, sprzęt alarmowy, uzbrojenie strażaka oraz kolekcje muzealiów historycznych takich jak: sztandary, odznaczenia, mundury, hełmy a także fotografie, plakaty i obrazy o tematyce pożarniczej, w sposób szczególny prezentują się tu " Śląskie straże pożarne na wielkim formacie".Nie sposób pominąć wystawy modeli samochodów strażackich w różnych skalach czy remizy z pewnych znanych klocków umieszczonych w gablotkach przy wejściu do Muzeum. Z roku na rok mysłowickie Muzeum coraz ciekawiej prezentuje swoją ofertę, systematycznie wzbogaca ekspozycje o nowe przedmioty obrazujące historię pożarnictwa i prezentuje ciekawe wystawy czasowe.

A teraz... Uwaga! Zmieniamy skalę eksponatów :) Do końca tego roku można zwiedzać niecodzienną wystawę: Samochody strażackie w miniaturze z kolekcji Marka Pisarka.


Na wystawie można zobaczyć ok. 200 modeli i jest to jedna z największych kolekcji w Polsce, większość to miniatury najlepszych marek samochodów pożarniczych na świecie ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i kilka egzemplarzy z Polski.

 

 Z parteru Muzeum możemy wejść do osobnej sali, którą zajmuje wystawa Katastrofy które zmieniły Polskę i świat. Znajdziemy tu wspomnienia w obrazach i fotografiach pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, katastrofy w Czarnobylu, powodzi tysiąclecia z 1997 roku, a także zamachu na World Trade Center.

 

 

Z kolei z górnego piętra Muzeum warto wejść jeszcze wyżej - na wystawę Ciągle w akcji - XX lat Państwowej Straży Pożarnej. Ta niezwykle obrazowa wystawa dokumentuje 20 lat rozwoju PSP i ukazuje codzienną pracę funkcjonariuszy. Zaprezentowano tu ponad 120 zdjęć najbardziej spektakularnych akcji z ostatnich 20 lat. Ekspozycję podzielono na bloki tematyczne: katastrofy drogowe, kolejowe, budowlane, największe pożary, ratownictwo chemiczne i wysokościowe, akcje zagraniczne, ratownictwo medyczne oraz powodzie i niecodzienne akcje. Wystawę wzbogacają wielkoformatowe powiększenia, a także autentyczne rekwizyty i elementy przestrzenne.  

Tę wystawę koniecznie trzeba pokazać dzieciom po to żeby zobaczyły jak trudna jest praca strażaków i jak zróżnicowane są obszary, w których niosą oni pomoc. Pamiętam że najczęściej przewijającym się w bajkach motywem z udziałem strażaków i tak jest tylko ten z kotkiem który utknął na drzewie, tu dzieci zobaczą dużo więcej, choć oczywiście i taki obrazek możemy tu znaleźć :)


Warto zaglądać na stronę internetową ponieważ w Aktualnościach publikowane są informacje o organizowanych przez Muzeum Pożarnictwa imprezach m.in. Nocy Muzeów, Industriadzie, Dniu Dziecka, Dniu Strażaka itp. W czasie tych wiosennych imprez możemy liczyć na specjalny program i dodatkowe atrakcje dla zwiedzających.

W takim "zorganizowanym" dniu jednym z punktów programu jest pokaz akcji ratunkowo-gaśniczej w czasie której dzieci mogą uczestniczyć w ewakuacji z zaimprowizowanej wewnątrz Muzeum „kamienicy”, co odważniejsze dzieci dzielnie statystują w tym pokazie opuszczając zadymiony "budynek" przez okno, dalej w dół po drabinie na rękach dzielnego strażaka by na koniec wylądować bezpiecznie na ziemi.
Kolejna atrakcja to możliwość własnoręcznego ugaszenia symulowanego pożaru - dzieci w asyście strażaka trzymają wąż gasząc prawdziwy ognień pożaru "komputera", a tatusiowie z poświęceniem pompują wodę z zabytkowej sikawki konnej.
Możemy także odbyć przejażdżkę zabytkowym samochodem strażackim po parku otaczającym Muzeum. Zdarzało się też, że kursy odbywały się dodatkowo meleksem z zabudową pożarniczą, karetką pogotowia czy jak to określili chłopcy "samochodem Grubego Zawiadowcy", chociaż to trochę inna bajka, ale miałam to samo skojarzenie ;) Chętnych nigdy nie brakuje, ale przejażdżek zawsze jest tyle ilu chętnych.

Równie długa kolejka chętnych zawsze gromadzi się przy autodrabinie, wchodząc do kosza ratowniczego można wnieść się na wysokość nawet 30 m.


W przestronnej sali konferencyjnej wyświetla się filmy animowane o tematyce strażackiej – bohaterami dnia są wtedy Reksio oraz Bolek i Lolek.


Nowością ostatniego roku jest kącik rysunkowy dla dzieci, a także stanowiska z zabawami pożarniczymi: trafianie wodą z hydronetki do celu, zbijanie balonów bosakiem czy rzucanie piłeczkami do celu.

Zainteresowanych szczegółami po Muzeum oprowadza przewodnik.

Nasz film z zeszłorocznej Nocy Muzeów:


W tym roku w czasie Nocy Muzeów w wydłużonych do późnego wieczoru godzinach otwarcia przygotowano dodatkowo wieczorne zwiedzanie Muzeum z latarkami i pokaz akcji ratunkowo-gaśniczej przy świetle wielkiego reflektora.

Dzieci w kostiumach strażackich są tu bardzo mile widziane. Polecam to miejsce małym i dużym strażakom. Choć tym małym na pewno najtrudniej przełknąć zakaz wchodzenia na eksponaty, ale w końcu jest to muzeum, więc i swoje prawa ma. Za to na ten "eksponat" można się wdrapać ;)*
A tak było w czasie naszej pierwszej wizyty w mysłowickim muzeum - Franuś miał wtedy 3 latka, od tego czasu wiele się tu zmieniło.


A po tym widać jak dzieci rosną ;)
*
Informacje & adresy:

* Przed Muzeum znajduje się duży bezpłatny parking.
* Muzeum czynne jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałku, w godzinach 10-16, w okresie kwiecień-wrzesień w soboty i niedziele dłużej: w godzinach 10-18.
* Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 4 zł, bezpłatny wstęp dla dzieci do 7 roku życia, w niedzielę wstęp wolny dla wszystkich zwiedzajacych indywidualnie.
* Muzeum jest wyposażone w podjazdy, windy i przewijak - przystosowane dla rodziców z małymi dziećmi.


Centralne Muzeum Pożarnictwa
ul. Stadionowa 7a
41-400 Mysłowice

Strona internetowa: www.cmp-muzeum.pl

Sekretariat:
tel. 32 222 37 33
e-mail: sekretariat@cmp-muzeum.pl

Kasa biletowa:
tel. 32 222 37 33 w.28
e-mail: rezerwacje@cmp-muzeum.pl

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to