Dziecinada w chorzowskiej Sztygarce

W naszej wędrówce szlakiem wakacyjnych przedstawień teatralnych dotarliśmy do Chorzowa na teren "Sztygarki". Tutaj już po raz drugi zorganizowana została "Dziecinada" - teatralna zabawa dla dzieci i rodziców. 

Sztygarka znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i obejmuje zrewitalizowane obiekty dawnej KWK Prezydent. W cieniu 42-metrowej zabytkowej żelbetowej wieży szybowej z 1933 roku corocznie organizowany jest letni festiwal artystyczny o charakterze teatralnym czyli Chorzowski Teatr Ogrodowy. Ogranizatorzy nie zapominając o najmłodszych widzach proponują im Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy - bezpłatne spektakle odbywają się w plenerze w kolejne soboty sierpnia. Dziecinada organizowana 15 sierpnia jest częścią tego przedsięwzięcia.

Od czasu naszej wizyty w Guido chłopcy zawsze i wszędzie po drodze wypatrują górniczych szybów, ale dzisiaj zaskoczeniem dla nich było to, że tym razem pod szybem będzie... przedstawienie.Obszar zajmowany przez Sztygarkę jest dość rozległy i przestrzenny. Sa tu ścieżki, zieleń, ławki i plac zabaw. Poza tym można zwiedzić obiekty historycznej zabudowy kopalnianej, zaprasza nas także Kawiarnia Pod Wieżą (w menu jest małe co nieco dla dzieci). Po zmierzchu wieża szybu jest iluminowana.
Dziecinadę rozpoczęto o godz. 15 spektaklem w plenerze, określenie "pod chmurką" bardzo tu pasuje ponieważ na czas przedstawienia zawisła nad nami jedna taka dosyć spora :)

Bajka, a dokładnie "MuBajka", słowackiego teatru PIKI była pierwszym punktem programu. 


Przed przyjazdem do Sztygarki czytałam bardzo barwny opis tego przedstawienia: malownicze przedstawienie które chciałoby się oglądać w nieskończoność (prawda...), wysokoenergetyczny spektakl na wysokich obrotach (prawda...), z aktorami którzy opowiadają bajkę, odgrywają bajkę i sami są bajkowi i jakby z innego świata (prawda...), pokazują jak powinno się tworzyć przedstawienia dla dzieci (prawda!). A co na to najważniejsi recenzenci - dzieci? Dzieci bawiły się fantastycznie: bohaterowie na wyciągnięcie ręki, dużo śmiechu, trochę strachu i na koniec nagrodziły bohaterów zasłużoną burzą oklasków.

Po przedstawieniu dzieci mogły wziąć udział w warsztatach teatralnych i plastycznych. Chętnych podzielono na grupy, a cel był jeden - wspólnie zagrany krótki spektakl. Do tej teatralnej, rodzinnej zabawy jako dopełnienie dobrze spędzonego popołudnia dodaję jeszcze zabawę na placu zabaw w cieniu prawdziwego szybu. W tej rekreacyjnej części przeznaczonej dla dzieci można znaleźć huśtawki i sporych rozmiarów linową konstrukcję składająca się z siatek i drabinek sznurkowych. Ta plątanina sznurków bardzo FrAntkom pasowała, jednak przydałoby się tu jeszcze coś dla młodszych dzieci.Jeśli będzie powtórka w przyszłym roku (ma być) i jeśli będzie Teatr PIKI (ma być :) to już wpisujemy się na listę obecności kolejnej Dziecinady!
*
Informacje & adresy:

Strona internetowa Chorzowskiego Teatru Ogrodowego

SZTYGARKA
ul. Piotra Skargi 34 a/d
41-500 Chorzów
tel. 32 249 59 92
www.sztygarka.pl
e-mail: sztygarka@sztygarka.pl

Zwiedzanie kompleksu jest bezpłatne. Tutaj można znaleźć więcej informacji praktycznych.

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to