Lato w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu odwiedziliśmy na początku sierpnia - przywitał nas wszystkimi kolorami lata. Nie jest zasadne nadmierne rozpisywanie się o takim miejscu, bo to co tam jest najpiękniejszego trzeba po prostu zobaczyć, więc mam na tę okoliczność mniej słów, a więcej zdjęć.Ogród znajduje się w śródmieściu Zabrza i zajmuje obszar prawie 6,5 hektara. Główne wejście do Ogrodu znajduje się przy ul. Piłsudskiego, blisko stadionu Górnika Zabrze. Po przejściu przez bramkę kupujemy bilety w kasie, opłaty symboliczne - 2 zł za osobę dorosłą, 1 zł za dziecko powyżej 3 lat. W kasie możemy także kupić mniej lub bardziej obszerne przewodniki po Ogrodzie (3-15 zł), a także rośliny ozdobne - pomysł trafiony, co może być lepszą pamiątką z takiego miejsca?Od kasy podążamy główną aleją w głąb Ogrodu. Po obu stronach widzimy część botaniczną, której powierzchnia podzielona jest na uporządkowane regularne pola.Idąc ciągle prosto dochodzimy do środkowej części Ogrodu, tu znajduje się obowiązkowy przystanek - plac zabawDzieci mają do dyspozycji piaskownicę  i kilka urządzeń zabawowych (zjeżdżalnię, huśtawki, bujaczki), są także ławki i oryginalne fotele z pni drzew.

Z placu zabaw widać kolorowe parasole - kilka kroków dalej znajduje się sklepik gdzie można kupić lody czy coś do picia. Stąd blisko jest także do toalet, które znajdują się w pobliżu budynków gospodarczych.

Następnie wchodzimy do bardziej zacienionej części parkowej Ogrodu, której styl jest już bardziej naturalny. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów, jest piękny staw otoczony wierzbami - z założenia idealne miejsce dla romantyków, ale także dla małych poszukiwaczy wszelkich stworzeń - w tej części spędziliśmy najwięcej czasu.


Spacerując po ogrodzie znaleźliśmy kolejne piękne miejsca. Jedym z nich było Rosarium. Założone w 2004 roku Rosarium zostało obsadzone 2500 sztuk róż w 64 odmianach. A jak tu pachnie!
Spacer alejkami części botanicznej Ogrodu to niekończąca sie opowieść... 
Na szczęście nie brakuje tu i takich miejsc gdzie można przysiąść i odpocząć...


Na kolejny urokliwy zakątek składały się dwa naturalne stawy i sztuczne oczko wodne z wyspą pośrodku. Oczko jest połączone strumykiem z alpinarium założonym na sztucznym wzniesieniu. Na koniec zajrzeliśmy do Palmiarni i Kaktusiarni, które zajmują dwa niepozorne pawilony. W pierwszym zgromadzono rośliny z różnych stron świata m.in. Australii, Azji czy Meksyku. Są tu także akwaria i oczko wodne z rybkami. W drugim znajdziemy liczne gatunki roślin z rodziny kaktusowatych oraz innych sukulentów. W obu zgromadzono w sumie 5000 roślin.
Ogród nie byłby prawdziwym ogrodem gdyby nie zamieszkiwały w nim także zwierzęta, w czasie naszego spaceru spotykaliśmy ptaki, owady i rodzinę wiewiórek, nad wodą kaczki i żaby, w wodzie pływało kilka bardzo licznych ławic ryb, a nawet zaskrońce. Podobno można tu także czasami spotkać jeże, łasice, łabędzie, traszki, a nawet i sowy.

W Ogrodzie botanicznym działa Centrum Edukacji Ekologicznej, jest ścieżka dydaktyczna, organizowane są warszaty i pikniki ekologiczne dla dzieci, corocznie także Festiwal Kwiatów.

W obszernej Galerii na stronie internetowej można zobaczyć wiele zdjęć robionych w różnych porach roku. W każdej Ogród wygląda inaczej, ale zawsze pięknie. Pierwszy raz dotarliśmy tu w środku lata, ale wiem że koniecznie musimy odwiedzić to miejsce także wiosną i jesienią. 

Warto zarezerwować sobie ok. 3 godzin, my dokładnie tyle czasu spędziliśmy w Ogrodzie i nie powiem żebym miała przesyt, jak zwykle - wręcz przeciwnie :) 

*
Informacje & adresy:

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
ul. Piłsudskiego 60
41-800 Zabrze
Strona internetowa: www.mob-zabrze.pl 
tel. 32 271 30 33
e-mail: ogrod@mob-zabrze.pl

Ogród otwarty jest dla zwiedzających od 1 maja do 31 października.

Kasy są czynne:
* maj-wrzesień
dni powszednie od godz. 11 do 19; soboty, niedziele i święta od godz. 10 do 19
* październik
dni powszednie: od godz. 10 do 18; soboty, niedziele i święta: od godz. 9 do 18

Komentarze

 1. Bardzo ładny ogród i z pewnością jego przygotowanie do takiego stanu było trudne. Ja jestem u siebie na etapie planowania ogrodu, ale już wiem, że będę potrzebowała spalinowego wertykulatora. Jak widziałam na stronie https://garden-system.pl/spalinowe-c171 to myślę, że właśnie któryś z tych wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie ogrody wśród betonowych budowli na pewno są bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast ktoś posiada swój własny ogród to myślę, że na pewno o niego również dba. Mi bardzo spodobał się wpis https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jak-skutecznie-zwalczyc-mrowki-i-pajaki-w-ogrodzie gdyż ja również niestety miałam mrówki i pająki u mnie w ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie bardzo fajnie, że latem można odpocząć w cieniu roślin, gdyż tak jest przede wszystkim najwygodniej. Jeśli ktoś ma ogród to dokładnie wie jak również istotne jest sam nawadnianie. Polecam każdemu skorzystanie ze sklepu https://www.podlane.pl/ gdyż tam znajdziemy całą masę systemów do nawadniania.

  OdpowiedzUsuń
 4. W takim ogrodzie na pewno bardzo fajnie się wypoczywa i tym bardziej jeszcze wtedy kiedy jest upał na zewnątrz. Muszę przyznać, że ja mam u siebie doskonałe meble ogrodowe https://ogrodolandia.pl/ które zapewniają mi maksimum komfortu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lato to najlepiej spędzać na łonie natury, właśnie gdzieś w ogrodach i parkach. Nie mamy wiele dni ciepła w roku to trzeba korzystać

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz