Lato w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu odwiedziliśmy na początku sierpnia - przywitał nas wszystkimi kolorami lata. Nie jest zasadne nadmierne rozpisywanie się o takim miejscu, bo to co tam jest najpiękniejszego trzeba po prostu zobaczyć, więc mam na tę okoliczność mniej słów, a więcej zdjęć.Ogród znajduje się w śródmieściu Zabrza i zajmuje obszar prawie 6,5 hektara. Główne wejście do Ogrodu znajduje się przy ul. Piłsudskiego, blisko stadionu Górnika Zabrze. Po przejściu przez bramkę kupujemy bilety w kasie, opłaty symboliczne - 2 zł za osobę dorosłą, 1 zł za dziecko powyżej 3 lat. W kasie możemy także kupić mniej lub bardziej obszerne przewodniki po Ogrodzie (3-15 zł), a także rośliny ozdobne - pomysł trafiony, co może być lepszą pamiątką z takiego miejsca?Od kasy podążamy główną aleją w głąb Ogrodu. Po obu stronach widzimy część botaniczną, której powierzchnia podzielona jest na uporządkowane regularne pola.Idąc ciągle prosto dochodzimy do środkowej części Ogrodu, tu znajduje się obowiązkowy przystanek - plac zabawDzieci mają do dyspozycji piaskownicę  i kilka urządzeń zabawowych (zjeżdżalnię, huśtawki, bujaczki), są także ławki i oryginalne fotele z pni drzew.

Z placu zabaw widać kolorowe parasole - kilka kroków dalej znajduje się sklepik gdzie można kupić lody czy coś do picia. Stąd blisko jest także do toalet, które znajdują się w pobliżu budynków gospodarczych.

Następnie wchodzimy do bardziej zacienionej części parkowej Ogrodu, której styl jest już bardziej naturalny. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów, jest piękny staw otoczony wierzbami - z założenia idealne miejsce dla romantyków, ale także dla małych poszukiwaczy wszelkich stworzeń - w tej części spędziliśmy najwięcej czasu.


Spacerując po ogrodzie znaleźliśmy kolejne piękne miejsca. Jedym z nich było Rosarium. Założone w 2004 roku Rosarium zostało obsadzone 2500 sztuk róż w 64 odmianach. A jak tu pachnie!
Spacer alejkami części botanicznej Ogrodu to niekończąca sie opowieść... 
Na szczęście nie brakuje tu i takich miejsc gdzie można przysiąść i odpocząć...


Na kolejny urokliwy zakątek składały się dwa naturalne stawy i sztuczne oczko wodne z wyspą pośrodku. Oczko jest połączone strumykiem z alpinarium założonym na sztucznym wzniesieniu. Na koniec zajrzeliśmy do Palmiarni i Kaktusiarni, które zajmują dwa niepozorne pawilony. W pierwszym zgromadzono rośliny z różnych stron świata m.in. Australii, Azji czy Meksyku. Są tu także akwaria i oczko wodne z rybkami. W drugim znajdziemy liczne gatunki roślin z rodziny kaktusowatych oraz innych sukulentów. W obu zgromadzono w sumie 5000 roślin.
Ogród nie byłby prawdziwym ogrodem gdyby nie zamieszkiwały w nim także zwierzęta, w czasie naszego spaceru spotykaliśmy ptaki, owady i rodzinę wiewiórek, nad wodą kaczki i żaby, w wodzie pływało kilka bardzo licznych ławic ryb, a nawet zaskrońce. Podobno można tu także czasami spotkać jeże, łasice, łabędzie, traszki, a nawet i sowy.

W Ogrodzie botanicznym działa Centrum Edukacji Ekologicznej, jest ścieżka dydaktyczna, organizowane są warszaty i pikniki ekologiczne dla dzieci, corocznie także Festiwal Kwiatów.

W obszernej Galerii na stronie internetowej można zobaczyć wiele zdjęć robionych w różnych porach roku. W każdej Ogród wygląda inaczej, ale zawsze pięknie. Pierwszy raz dotarliśmy tu w środku lata, ale wiem że koniecznie musimy odwiedzić to miejsce także wiosną i jesienią. 

Warto zarezerwować sobie ok. 3 godzin, my dokładnie tyle czasu spędziliśmy w Ogrodzie i nie powiem żebym miała przesyt, jak zwykle - wręcz przeciwnie :) 

*
Informacje & adresy:

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
ul. Piłsudskiego 60
41-800 Zabrze
Strona internetowa: www.mob-zabrze.pl 
tel. 32 271 30 33
e-mail: ogrod@mob-zabrze.pl

Ogród otwarty jest dla zwiedzających od 1 maja do 31 października.

Kasy są czynne:
* maj-wrzesień
dni powszednie od godz. 11 do 19; soboty, niedziele i święta od godz. 10 do 19
* październik
dni powszednie: od godz. 10 do 18; soboty, niedziele i święta: od godz. 9 do 18

Komentarze

 1. Bardzo ładny ogród i z pewnością jego przygotowanie do takiego stanu było trudne. Ja jestem u siebie na etapie planowania ogrodu, ale już wiem, że będę potrzebowała spalinowego wertykulatora. Jak widziałam na stronie https://garden-system.pl/spalinowe-c171 to myślę, że właśnie któryś z tych wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie ogrody wśród betonowych budowli na pewno są bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast ktoś posiada swój własny ogród to myślę, że na pewno o niego również dba. Mi bardzo spodobał się wpis https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jak-skutecznie-zwalczyc-mrowki-i-pajaki-w-ogrodzie gdyż ja również niestety miałam mrówki i pająki u mnie w ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie bardzo fajnie, że latem można odpocząć w cieniu roślin, gdyż tak jest przede wszystkim najwygodniej. Jeśli ktoś ma ogród to dokładnie wie jak również istotne jest sam nawadnianie. Polecam każdemu skorzystanie ze sklepu https://www.podlane.pl/ gdyż tam znajdziemy całą masę systemów do nawadniania.

  OdpowiedzUsuń
 4. W takim ogrodzie na pewno bardzo fajnie się wypoczywa i tym bardziej jeszcze wtedy kiedy jest upał na zewnątrz. Muszę przyznać, że ja mam u siebie doskonałe meble ogrodowe https://ogrodolandia.pl/ które zapewniają mi maksimum komfortu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lato to najlepiej spędzać na łonie natury, właśnie gdzieś w ogrodach i parkach. Nie mamy wiele dni ciepła w roku to trzeba korzystać

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Żadne zdjęcia nie oddadzą piękna tego ogrodu. Warto się tam wybrać. Wiosna to najlepszy czas, aby podziwiać piękno przyrody.

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie spędziłem niesamowite popołudnie w Miejskim Ogrodzie Botanicznym – kolorowe kwiaty, egzotyczne rośliny i cudowna atmosfera sprawiły, że to było jak małe wakacyjne rajsko w samym sercu miasta!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to