Wędrujemy... Malinowska Skała z Przełęczy Salmopolskiej jesienią

Podglądanie kamer internetowych na beskidzkich szczytach skończyło się tym, że niespodziewanie wylądowaliśmy w górach w poszukiwaniu jesiennego słońca. Poszukiwanie było bardzo owocne, a do tego znaleźliśmy szlak idealny na krótki jesienny dzień - nie za długi, dość prosty, widokowy, urozmaicony, a do tego naprawdę ładny. Chcecie go poznać? Zapraszamy na spacer na MALINOWSKĄ SKAŁĘ z PRZEŁĘCZY SALMOPOLSKIEJ.

 


MALINOWSKA SKAŁA to szczyt, ale i nazwa wychodni skalnej, która znajduje się pod szczytem. Pomnik przyrody nieożywionej i bardzo popularna atrakcja turystyczna, miejsce dobre na podziwianie wschodu słońca, ale i zachodu... Na Malinowskiej Skale bywa tłumie, szczególnie w pogodny dzień wolny, ale im bliżej wieczora tym było spokojniej.


 

Parking na Przełęczy Salmopolskiej, skąd rozpoczynamy wycieczkę, jest dość pojemny, ale ponieważ jest to popularne miejsce, więc w sobotnie przedpołudnie było jeszcze tylko kilka wolnych miejsc. Ten parking znajdziecie tutaj.

Czerwony szlak, który przebiega przez parking, prowadzi w jedną stronę w kierunku Kotarza, skąd można odbić na cudowną widokową Halę Jaworową (także prosta, krótka trasa - bardzo polecamy), a my idziemy czerwonym szlakiem w drugą stronę - przechodzimy przez ulicę i wybieramy drogę, która prowadzi za Zajazdem regionalnym Biały Krzyż w górę. Mamy do przejścia niecałe 4 km w jedną stronę, a do pokonania ok. 350 przewyższeń. 

Trasa jest tak ładna, że z przyjemnością wracamy tą samą drogą bez szukania innych opcji ;) Schodzi się wprost na zachodzące słońce, więc pewnie nie będzie Wam się spieszyć w tej drodze powrotnej ;) Zawsze warto mieć ze sobą latarkę lub czołówkę, bo wieczór w górach przychodzi zawsze za szybko :) Ten sam sprzęt przyda się Wam jeśli po drodze będziecie chcieli zajrzeć do Jaskini Malinowskiej, znajdziecie ją pod szczytem pierwszego mijanego po drodze szczytu - Malinowa (droga do jaskini jest oznaczona).

Równie prosta trasa prowadzi na Malinowską Skałę ze Skrzycznego, więc ciekawą opcją jest także skorzystanie z kolejki gondolowej Szczyrk Mountain Resort lub krzesełkowej Skrzyczne - ośrodek narciarski i spacer na Malinowską Skałę z Hali Skrzyczeńskiej lub Skrzycznego. Niestety minusem są godziny kursowania kolejki, jesienią kolejki działają tylko do 15:30, więc trzeba się spieszyć, a nie każdy to lubi :)

Na Przełęczy Salmopolskiej są miejsca gdzie możecie ogrzać się i coś zjeść, my tym razem zatrzymaliśmy się nieco dalej już w drodze powrotnej - w Buczkowicach w Szafran Pizzeria oczywiście na pizzę - polecamy :)

Zapraszamy na widokowy czerwony szlak na Malinowską Skałę...

*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to