Industrialna przygoda czyli... Industriada 2023 na Szlaku Zabytków Techniki

Za nami kolejna Industriada - święto Szlaku Zabytków Technikinajwiększy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Czternasta edycja festiwalu odbyła się 17 czerwca 2023 roku. W 46 obiektach w 29 miejscowościach zorganizowano aż 443 wydarzenia. W programie jak zawsze znalazło się: zwiedzanie obiektów z przewodnikiem, wykłady, koncerty, warsztaty, pokazy, wystawy, rejsy statkiem, przejażdżki kolejka wąskotorową, pokazy multimedialne, gry terenowe, pikniki, a także wiele, wiele atrakcji specjalnie dla dzieci.

Świętowania w towarzystwie tak wyjątkowych obiektów trudno sobie odmówić dlatego dziś przed Wami relacja z niezwykle udanego dnia :) 


Za wspólną zabawę i odkrywanie Szlaku Zabytków Techniki dziękuję Antkowi w podróży, MaNa w podróży & waszaturystyka.pl. Dziękujemy Śląskiej Organizacji Turystycznej za zaproszenie na Industriadę i pokazanie tych wszystkich wyjątkowych miejsc. A jakie miejsca odwiedziliśmy tym razem? 

  • Muzeum Miejskie Sztygarka i Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Ta kopalnia powstała w 1927 roku i przez wiele lat była kopalnią ćwiczebną miejscowej szkoły górniczej. Zajęcia praktyczne uczniów szkół górniczych były realizowane w Kopalni Ćwiczebnej do 1994 roku, a od stycznia 2010 roku została udostępniona do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna i cieszy się sporą popularnością wśród turystów. 

Można w niej obejrzeć stanowiska szkoleniowe z zakresu mechaniki i elektryki oraz zabezpieczania wyrobisk górniczych za pomocą specjalistycznych obudów. Byłam tu pierwszy raz i pozostaje mi żałować że stało się to dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale, to zawsze pociecha ;)

Po kopalni lepiej nie chodzić tu w białych butach, wędrujemy mokrymi ciemnymi korytarzami słuchając opowieści przewodnika, który ma ogromną wiedzę o i tym miejscu i o pracy górnika (widać i słychać lata praktyki w zawodzie...). Nie jest to tak popularne miejsce jak inne kopalniane podziemia w naszej okolicy dzięki temu jest tu kameralnie (grupy są maksymalnie piętnastoosobowe) i spokojnie.

Polecamy szczególnie na początek przygody z kopalniami, tym bardziej że zwiedzanie trwa ok. 50 minut. Jeśli jeszcze tu nie byliście to koniecznie zaplanujcie wizytę. Ale pamiętajcie, że do kopalni nie wejdą dzieci poniżej szóstego roku życia. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: muzeum-dabrowa.pl/o-nas/kopalnia.


Warto zajrzeć także do Muzeum Miejskiego "Sztygarka" | muzeum-dabrowa.pl |, które w swoich wnętrzach kryje kilka ciekawych wystaw (w środy wstęp bezpłatny). Na zewnątrz znajduje się Park militarno - historyczny Reduta gdzie znajdują się ciekawe zabytki związane z wojskowością (wstęp bezpłatny w godzinach otwarcia muzeum).

 
  • Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi

Wiem, że się powtarzam, ale jeśli jeszcze tu nie byliście to musicie zaplanować zwiedzanie tym bardziej, że wstęp do obiektu jest bezpłatny. Głównymi atrakcjami tego miejsca są m.in. zachowane w oryginale zabytkowe maszyny i urządzenia oraz wplecione w to wystawy czasowe sztuki współczesnej uznanych polskich i zagranicznych artystów. Dla dzieci jest tu rewelacyjny "kopalniany" plac zabaw, który Wam jeszcze pokażemy! A po aktualności dotyczącego tego miejsca warto zajrzeć na stronę: galeria-elektrownia.czeladz.pl.


  • Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej Chebziu

Kto ma blisko niech koniecznie się tu zapisze, wtedy ten piękny obiekt będzie mógł albo musiał odwiedzać częściej ;) My mamy to szczęście, ze Mikołów i Chebzie połączone jest nawet bezpośrednim autobusem, więc wszystko przed nami :) Na pewno poświęcimy Bibliotece jeden z kolejnych postów, bo warto. Zresztą pokażcie nam drugą bibliotekę, która ma swój własny peron, nie znajdziecie takiej... A może przyjedziecie tu właśnie pociągiem? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym miejscu zajrzycie tutaj: stacjabiblioteka.r-sl.pl.

 

  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

W Muzeum Hutnictwa | muzeumhutnictwa.pl | działo się wiele, bo tam po prostu często dzieje się wiele, to miejsce działa wyjątkowo aktywnie, a przy okazji Industriady do działania zapaliło się jeszcze bardziej ;) 

A co się tu działo? Oczywiście można było zwiedzać świetną wystawę stałą "Królestwo Żelaza" a zwiedzanie było także w wersji dla rodzin z dziećmi oraz wziąć udział w m.in. śląskich zabawach i animacjach, warsztatach naukowych i plastycznych, warsztatach haftowania na makrokonstrukcjach stalowych, zobaczyć prezentację doświadczeń z użyciem ognia i wziąć udział w grze terenowej i na koniec przeżyć rewelacyjny koncert grupy perkusyjnej Walimy w Kocioł.

 

  • Industriada trwała cały dłuuuuugi dzień... Skąd brać na to wszystko siły? 
Śląskie restauracje spieszą z pomocą. Poratował nas obiad w Restauracji Szafranowy Dwór w Czeladzi + pyszne pyszności z mobilnego food trucka Śląskie Smaki czyli bułka z krupniokiem (albo żymlokiem), szpajza i kopa pszczyńska (wszystkiego warto spróbować...).
 
 Restauracja Szafranowy Dwór w Czeladzi

 
Food truck Śląskie Smaki - jeśli zobaczycie go w pobliżu to nie dajcie mu odjechać ;)


Planujecie wziąć udział w kolejnej edycji Industriady? 

Zaglądajcie na stronę industriada.pl, gdzie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje, a przede wszystkim zawsze bogaty program, w którym bez trudu znajdziecie coś dla siebie.

UWAGA! Pamiętajcie o Industriadzie w czerwcu za rok, ale o obiektach na Szlaku Zabytków Techniki pamiętajcie przez cały rok, a szczególnie w czasie nadchodzących wakacji - jest ich aż 40, więc jest co robić i co zwiedzać :) 

Do zobaczenia na Szlaku :)

*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to