Rowerem... Wołów - Lubiąż | Trasą dawnej linii kolejowej

Sięgamy do słonecznych wakacyjnych wspomnień... Im gorsza pogoda, tym więcej chce się wspominać te ciepłe dni, więc zimowy czas obfituje w takie ciepłe wspomnienia. Na początek... Lubiąż w województwie dolnośląskim & rodzinna trasa rowerowa między Wołowem a Lubiążem.

Niewielki Lubiąż jest malowniczo położony nad Odrą, wśród pól i lasów. Słynie z Opactwa Cystersów i uwaga... jest to drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie, ponad dwa razy większy od zamku na Wawelu! 
 
 

Do Lubiąża przyjeżdżają turyści, którzy chcą zwiedzić ten cysterski zespół klasztorny. I my przyjechaliśmy tu w tym właśnie celu, ale nie tylko. Wielką przyjemnością dla nas był także sam dojazd do Lubiąża ścieżką rowerową z Wołowa. Ta łatwa i przyjemna trasa rowerowa poprowadzona jest trasą zlikwidowanej w 1970 roku linii kolejowej i łączy Lubiąż z Wołowem. 

Po drodze zróżnicowany krajobraz - niewielkie miasteczka, stare wiadukty, las, ale także pola i łąki... Malowniczo! Na trasie powstały miejsca do odpoczynku - wiaty, stoliki z ławkami, stojaki na rower i miejsca do grillowania. Trasa liczy ok. 15 km w jedną stronę. 

Dlaczego możemy polecić ją na rodzinne rowerowanie? Bo jest bezpieczna - asfaltowa, szeroka i prowadząca z dala od ruchu ulicznego, nieliczne skrzyżowania z drogą zabezpieczone są barierkami. Gmina Wołów jest częścią Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, to dlatego jest to miejsce tak przyjazne rowerzystom.

PS. Jeśli chcecie dojechać do opactwa to jedynie końcówka tej trasy prowadzi niespodziewanie wąską ścieżką wśród drzew. Ale to niedługo zmieni się na lepsze, bo powstanie brakujący odcinek tej ścieżki.

 


 

W Lubiążu można zrobić przerwę na piknik, obiad i zwiedzanie opactwa. Zwiedzanie odbywa się zawsze z przewodnikiem, dzięki któremu dowiecie się wiele o tym miejscu i jego historii. W czasie spaceru po opactwie odwiedzamy jadalnię opata, salę książęcą, kościół NMP i refektarz. Od 1989 roku prowadzone są prace renowacyjne tego obiektu i chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia to tym bardziej warto to miejsce odwiedzić i o nim pamiętać.

Kilka faktów: powierzchnia dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie, a do tego całość liczy aż 600 okien.   

W 2012 wnętrza pałacu posłużyły Sylwii Grzeszczak za scenerię teledysku ilustrującego singiel "Małe rzeczy". A ostatnio także za tło reklamy kabanosów pewnej polskiej firmy, a także piwa.

Informacje praktyczne:
 • Zwiedzanie odbywa się w grupach co godzinę (o każdej pełnej godzinie). Od 1 kwietnia do 30 września w godzinach: 9:00-18:00, od 1 października do 31 marca w godzinach 10:00-15:00. 
 • Ceny biletów: normalny - 20,00 zł | ulgowy - 15,00 zł | opłata za możliwość fotografowania - 5 zł | płatność tylko gotówką | dane z 2021 roku
Co więcej? Przy opactwie znajdziecie sporo miejsca a w cieplejszym czasie także sporo zielonej trawy, może skusicie się kiedyś na piknik? A jeśli nie piknik to na posiłek lub kawę zaprasza lokalna Karczma Cysterska tuż obok | karczmacysterska.pl |.

Nie macie swoich rowerów? Nic straconego, wypożyczyć rower można w miejscu zwanym Rowerowy Lubiąż | rowerowylubiaz.pl | ul. Piastowska 1, Lubiąż |. Można zostawić samochód przy wypożyczalni i dalej ruszyć już na dwóch kółkach. W wypożyczalni są także rowery elektryczne, rowery dziecięce, rowery z przyczepkami lub fotelikami dla dzieci, kaski oraz sakwy. Jeśli macie swoje rowery, a będziecie potrzebować fachowej pomocy to działa tu także serwis rowerowy i sklep, są mapki, mapy i przewodniki po okolicy. Jeśli wybieracie się tu w dzień wolny warto zarezerwować rower wcześniej. Do Wołowa można przyjechać pociągiem, do Lubiąża - tylko autobusem. 

To nie jedyne ciekawe ścieżki rowerowe tej okolicy, ale o tym już będzie wiosną kiedy znów tam wrócimy :)

Startujemy w Wołowie...

 
Krótki przejazd przez miasto i wjeżdżamy już na ścieżkę rowerową, początkowo jedziemy lasem, później w otoczeniu pól mijając kolejne miasteczka.

 
Jedno z miejsc do odpoczynku na trasie
 
 
Jeśli chcecie dojechać aż do Opactwa Cystersów (zakładam, że tak :) to uprzedzamy, że na sam koniec ścieżka rowerowa niespodziewanie zmienia się w wąską ścieżynę. Dobre wieści są takie, że ten ostatni odcinek będzie przebudowany i potem już do końca będzie jechało się wygodnie.

 
Opactwo Cystersów w Lubiążu, budowla tak rozległa, że w całości jesteśmy w stanie objąć ją dopiero z góry!

 
Czy warto zwiedzić opactwo w Lubiążu? Niezwykłe wnętrza i towarzystwo przewodnika, który chętnie dzieli się wiedzą o tym miejscu - warto!
 
 
Sala książęca w Opactwie Cystersów w Lubiążu
 

Kościół Najświętszej Maryi Panny

 Zwiedzanie kończymy z klasztornym refektarzu.
 
 
I droga powrotna... Wracamy do Wołowa tą samą drogą.


*
Co jeszcze warto zobaczyć w Wołowie & okolicach?
 
WOŁÓW:
 • Ratusz i rynek z zabytkowymi kamienicami pochodzącymi z XVII-XVIII wieku
 • Fragmenty gotyckich murów miejskich
 • Rzeźba wołów nawiązująca do herbu miasta
 • Zamek Piastowski prawdopodobnie z XIV wieku
 • Kościół św. Wawrzyńca
 • Kościół św. Karola Boromeusza
 • Stacja kolejowa z budynkiem dworca z ok. 1876 roku, wieżą ciśnień i dawną parowozownią
 • Pomnik lotników i kosmonautów - samolot Mig-17 (na skrzyżowaniu ulic: Jana Pawła II, Trzebnickiej i Rawickiej) postawiony na pamiątkę lotu w kosmos słynnego wołowianina Mirosława Hermaszewskiego.
 • Basen miejski

OKOLICA:

 • Park krajobrazowy Dolina Jezierzycy
 • Rezerwat przyrody Uroczysko Wrzosy

*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
*
Opactwo Cystersów w Lubiążu
Lubiąż | Pl. Klasztorny 1
tel. 71 389 71 66
biuro@fundacjalubiaz.org.pl * administracja obiektu
magdalena.fundacjalubiaz@gmail.com * rezerwacja terminów zwiedzania i sesji foto 

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to