Poznajemy... Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Mało wciąż mówi się o otwartym niedawno MUZEUM HUTNICTWA W CHORZOWIE, więc dziś mamy nadzieję choć trochę dołożyć się do tego aby jak najwięcej osób usłyszało o tej nowości na muzealnej mapie województwa śląskiego.

Sobota rano, zaraz po otwarciu pusto i spokojnie. Oprócz nas muzeum zwiedzają jeszcze cztery osoby: dwie panie, widać że pasjonatki tematu oraz dziadek z wnukiem, dziadek wspomina lata pracy na hucie, a wnuk dotyka tej historii, widać było, że naprawdę ożywają tu wspomnienia..... To muzeum z pewnością jest dla każdego. 

 

Sercem muzeum jest jedna bardzo duża sala wystawowa - hala w budynku dawnej elektrowni Huty „Królewskiej", w niej zgromadzono wszystkie eksponaty, którymi są maszyny, przedmioty, archiwalne zdjęcia i filmy, dokumenty oraz... WSPOMNIENIA. Co nas tu najbardziej ujęło za serca to właśnie te wspomnienia - przekazanie wiedzy, ale i ciekawostek związanych z hutnictwem, pracą w hucie i życiem hutników opowiadane przez pracowników huty, często nawet z 40 letnim stażem! Dzięki nim dowiadujemy się m.in. jakie potwory mieszkają w hucie, czy hutnik jest lepszy od piekarza? czego starsi pracownicy uczyli młodszych, jak wytrzymać na walcowni, jak się bawili stalownicy, o czym hutnicy rozmawiali przy piwie, dlaczego w Batorym szklanki spadały ze stołów, kto i dlaczego strzelał z "Grubej Berty", czy huta była w stanie funkcjonować bez prądu? I wiele, wiele innych... Autentyczni ludzie, prawdziwe historie - słucha się tego naprawdę dobrze! Na zwiedzanie muzeum musicie poświęcić przynajmniej godzinę, ale jeśli wciągną Was te wszystkie opowiadania to i dwie godziny będzie za mało.

Na razie muzeum to tak naprawdę jedno duże pomieszczenie... od czegoś trzeba zacząć, ale na pewno miejsce to będzie się rozwijać, bo takie ma plany. W planach na bliską przyszłość jest uruchomienie kawiarni (choć to bliżej nie określone "wkrótce"), a kiedy będzie cieplej to na ogródku pojawią się leżaki, dzięki czemu będzie można spędzić tu jeszcze więcej czasu. 

Dla dzieci zorganizowano tu specjalną ścieżkę zwiedzania z multimedialnymi ekranami gdzie młodsi zwiedzający znajdą gry, układanki, quizy, a także duże klocki i stanowiska gdzie można coś "podziałać" ;) Wszystko to z dawką wiedzy odpowiednią do wieku dziecięcego i z Przetopkiem, który towarzyszy najmłodszym w zwiedzaniu. A czego dowiedzą się tu dzieci? A m.in. tego co dzieje się we wnętrzu wulkanu, ile kolorów ma stal, czy żelazo może mieszkać w kosmosie, jakie supermoce posiadają hutnicy i hutniczki, co płynie we krwi prawdziwego stalownika, ile słoni zmieści się we wnętrzu wielkiego pieca? Jak widzicie warto zabrać tu dzieci, tym bardziej, że w kasie warto zabrać przygotowany specjalnie dla dzieci dziennik odkrywcy z bardzo ciekawymi zadaniami, można rozwiązywać je w trakcie wizyty w muzeum albo już w domu. Zwiedzanie kończymy seansem w kinie oglądając bardzo ciekawy i dynamiczny film oczywiście w temacie żelaza i stali.

  • GODZINY OTWARCIA:

wtorek 10:00–18:00 - wtorek jest dniem bezpłatnego wstępu do muzeum
środa - czwartek 9:00–17:00
piątek - sobota 10:00–18:00
niedziela 13:00-18:00

  • CENNIK:

Bilet normalny - 13 zł
Bilet ulgowy (młodzież szkolna, emeryci, renciści, studenci - 9 zł
Bilet rodzinny (2+2 i z Kartą Dużej Rodziny) - 33 zł

  • Na miejscu jest parking dla odwiedzających muzeum (trzeba przejechać przez bramę).

Muzeum Hutnictwa polecamy w pogodę i niepogodę, my wrócimy tu na pewno, bo nie wysłuchaliśmy jeszcze wszystkich ciekawych historii :) 

Czy jest coś więcej w najbliższej okolicy? Oczywiście! Możecie pospacerować na przykład na Żabich Dołach lub w Parku Śląskim (oba miejsca są niedaleko). Blisko jest do Muzeum Śląskiego w Katowicach, do którego bezpłatny wstęp także jest we wtorki.

A teraz zapraszamy Was na krótkie fotozwiedzanie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Mam nadzieję że sami także będziecie mogli go odwiedzić. A może już byliście? :)

 

*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

*

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
ul. Metalowców 4a
32 704 96 30
kontakt@muzeumhutnictwa.pl

facebook.com/muzeum.hutnictwa
muzeumhutnictwa.pl


Komentarze

  1. Widziałem, że tam mają zestawy do monitoringu, ale jakie? Tego typu - https://www.eltrox.pl/monitoring/zestawy-do-monitoringu.html ? Inne? Co powinno się tam znaleźć, żeby było optymalnie? My szukamy bardziej rozwiązania na halę - mniejszą.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to